رسوخ به عمق فرهنگ

شهرکرد - گسترش فناوری های ارتباطاتی دنیا را به دهکده جهانی تبدیل کرده و مرزهای سیاسی کشورها کمرنگ شده، با ورود ماهواره و دسترسی افراد به صدا و تصویر دیگر کشورها، غرب بر آن است تا با ساخت برنامه های جذاب اما بی محتوا بر ارزش ها و فرهنگ دیگر کشورها به خصوص جهان اسلام تاثیر بگذارد.

 

به گزارش ایرنا، ورود ماهواره به کشورهای در حال توسعه یا به اصلاح جهان سوم نه تنها باعث پیشرفت این جوامع نشده بلکه آثار زیانباری را بر فرهنگ این جوامع می گذارد که به آسانی قابل جبران نیست.

این برنامه ها با ظاهری جذاب چنان مخاطب را جذب و بر افکارش تاثیر می گذارد که مخاطب پس مدتی به صورت ناخودآگاه تحت تاثیر این برنامه ها قرار می گیرد.

برخی مظاهر تاثیر پذیری از برنامه های ماهواره ای را در طرز لباس پوشیدن برخی جوانان و نحوه آرایش ومعاشرت در مهمانی ها، در ترویج فضای بدبینی میان زوجین تا آنجا که به بر هم خوردن کانون خانواده ها و در نهایت طلاق می شود می توان دید .

در خصوص تاثیر برنامه های ماهواره ای بر جامعه به خصوص جوانان گزارشگر ایرنا با چند نفر از بینندگان برنامه های این شبکه ها به گفت و گو نشست که تا دیدگاه های آنان را در خصوص اثرات این برنامه ها جویا شود.

ˈنگین مˈ 25 ساله در این خصوص اظهار داشت: اگرچه ماهواره برنامه های بد دارد ولی به برنامه های خوب و مفید مانند برنامه های مستند ، علمی یا سرگرم کننده و کمدی هم در آن کم نیست .

وی افزود: به خود آدم بستگی دارد که بخواهد از این وسیله ارتباطی چگونه استفاده کند.

ˈالناز مˈ 24 ساله دانشجوی رشته معماری گفت : من شبکه های مد را نگاه می کنم چون جدید ترین مدهای روز را نشان می دهد .

وی تصریح کرد: من بعد از تماشا کردن برای خرید به بازار می روم اگر مدل مورد نظرم را پیدا نکردم به خیاط می دهم برایم بدوزد .

وی اضافه کرد: اگر تلویزیون داخلی شبکه مد داشته باشد و طرح های زیبا ارائه دهد من و هم سن و سال های من به دنبال شبکه های ماهواره ای نمی رویم .

ˈعلی سˈ 27 ساله فوق لیسانس رشته عمران که از مخاطبان شبکه های ماهواره ای است، می گوید: به جای جمع اوری ماهواره ها ، صدا و سیمای باید برنامه هایی بسازد که مورد توجه قشر جوان قرار بگیرد و در برنامه ها تنوع ایجاد کند .

ˈمسعود ف ˈ نیز اظهار داشت: من به نوع استفاده ای که درحال حاضر از ماهواره می شود انتقاد دارم، ولی برخوردهای قهری آمیز با این پدیده را نیز برای کاهش نفوذ آن در جامعه موثر نمی دانم.

وی افزود: فرهنگ سازی و ساخت برنامه های کیفی که متناسب با فرهنگ و اعتقادات جامعه ماست ، می تواند گرایش مردم خصوصا جوانان را نسبت به برنامه شبکه های ماهواره ای کاهش دهد.

ˈمحمد ج ˈ مردی 30 ساله است که می گوید: از وقتی که ماهواره خریده ام من و خانواده ام فقط برنامه های ماهواره را تماشا می کنیم، برنامه های ماهواره ای باعث شده همسرم به من شکاک شود .

وی تصریح کرد : همسرم مدام رفت و آمدهای من را چک می کند و این امر باعث می شود ما مدام با هم دعوا کنیم .

ˈحسین ج ˈ کارمندی است که می گوید : از خرید ماهواره پشیمان هستم، بچه هایم با دیدن برنامه های ماهواره رفتارشان عوض شده و توقعاتشان بالا رفته و من دیگر حریفشان نمی شوم .

مدیر گروه علوم ارتباطات اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی اراک در خصوص برنامه های شبکه های ماهواری اظهار داشت: برنامه هایی که با فرهنگ ایرانی همخوانی نداشته باشند می تواند تاثیر نامطلوبی بر فرهنگ جامعه بگذارد .

ˈابتسام رضویˈ گفت: سریال های ماهواره ای ازجمله سریال هایی که توسط یکی از این شبکه پخش می شود،‌ با هدف تاثیر گذاری بر فرهنگ و ارزش های کشورهای جهان سوم به خصوص کشورهای اسلامی مانند ایران ساخته می شود .

وی افزود: شبکه های داخلی و خارجی اگر به سلیقه مخاطبان خود احترام نگذارند و برنامه های متناسب با ذائقه مخاطبان را تولید نکنند به سرعت با ریزش مخاطب مواجه می شوند.

وی تصریح کرد: یکی از همین شبکه های پر مخاطب ماهواره ای فارسی به علت بی توجهی به سلیقه مخاطب هر روزه عده زیادی از مخاطبان خود را از دست می دهد .

رضوی گفت: برخی از شبکه های ماهواره ای نیز برنامه های خوبی ارائه می دهند که جنبه های آموزشی و سرگرم کننده دارد اما کنترل نحوه استفاده از برنامه های ماهواره ای دشوار است و امکان دارد جوانان در معرض دیدن برنامه هایی مضر قرارگیرند که رفع این نیاز مخاطبان توسط شبکه های داخلی می تواند مانع از سوق یافتن مخاطبان به استفاده از برنامه های شبکه های ماهواره ای شود .

مدیر گروه علوم ارتباطات اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی اراک علت گرایش افراد به برنامه های ماهواره را جبران کمبودهای موجود عنوان کرد و افزود: اغلب افراد وقتی در ارتباط با مسئله ای دچار کمبود باشند برای جبران کمبودهای خود به دنبال منابع دیگری می روند.

رضوی گفت: صدا و سیما با توجه به محدودیت هایی که دارد، نمی تواند برخی برنامه ها را پخش کند ، برای کم شدن گرایش افراد به برنامه های ماهواره ای صدا و سیما باید به نیازها و سلیقه افراد احترام بگذارد و خواسته های افراد به خصوص قشر جوان را با ساخت برنامه های داخلی متناسب با فرهنگ و شعائر جامعه برآورده کند.

کارشناس پیشگیری ازآسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی چهارمحال وبختیاری نیز اظهار داشت: فرهنگ یک مقوله سیال است که از طرق مختلف مخصوصا رسانه های دیداری می تواند تحت فشار قرار گیرد .

ˈشهرام مقدسˈ گفت: تاثیرات فرهنگ میهمان بر روی افراد هر جامعه بستگی به باورهای آنان دارد که تا چه حد به باورهایشان پایبند هستند .

وی افزود: رسانه های دیداری از طریق تکنولوژی های جدید واطلاع رسانی جدید به لحاظ جاذبه نور و رنگ از طریق فیلم ، موسیقی و غیره بر روی جنبه های حسی افراد تاثیر می گذارد و می تواند تغییرات گسترده ای در زمینه های مختلف به خصوص فضای فرهنگی ایجاد کند .

وی تصریح کرد: شاید یکی از اصلی ترین علت گرایش افراد به شبکه های ماهواره ا ی نبود تنوع و جذابیت در برنامه های صداو سیما باشد .

کارشناس پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی چهارمحال و بختیاری خاطر نشان کرد: صدا و سیما باید نیازهای افراد جامعه را شناسایی کند و برنامه هایی را بسازد که نیاز افراد را پوشش می دهد .

رئیس پلیس امنیت فرماندهی انتظامی چهارمحال و بختیاری نیز در این خصوص اظهار داشت: از عمده ترین اثرات سوء استفاده از ماهواره به وجود آمدن ناهنجاری و انحرافات اخلاقی در خانواده هاست .

سرهنگ ˈحجت الله خرم آبادیˈ گفت: ناهنجاری اخلاقی در محیط خانه منجر به متلاشی شدن خانواده و در نهایت طلاق می شود.

وی افزود: از هم گسیختن کانون خانواده که یکی از مهمترین واحدهای اجتماعی مستقل به حساب می آید، گرایش فرزندان به سوی اعتیاد، مشروبات الکلی و در نهایت جرم و جنایت را زمینه ساز می شود.

خرم آبادی تصریح کرد: برنامه های شبکه ماهواره ای باعث به وجود آمدن خرده فرهنگ های وارداتی و دور شدن از ارزش های اسلامی و آداب و سنن ایرانی می شود .

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان چهارمحال و بختیاری نیز در این خصوص اظهار داشت: استفاده از ماهواره در کشور و همچنن در استان در حال افزایش است و به آسانی و بدون هیچ مقاومتی در حریم خلوت و خصوصی خانواده ها جای گرفته است.

سرهنگ ˈمحمدرضا رمضانی ˈ گفت: استفاده از ماهواره ممکن است فرهنگ کشورمان را مطابق با فرهنگ غربی ها تغییر دهد.

رمضانی افزود: در سال جاری بیش از هشت هزار قطعه تجهیزات دریافت امواج ماهواره دراستان جمع آوری شده که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی چهارمحال و بختیاری در خصوص کارساز بودن جمع آوری دیش ها تصریح کرد: جمع آوری دیش ها باتوجه به اندازه و ابعاد تجهیزات این فناوری که روز به روز کوچکتر و غیر قابل رویت تر می شود، دشوار است .

رمضانی خاطر نشان کرد: در کنار جمع آوری ماهواره ، بهترین راه برای مبارزه با این فناوری یافتن جایگزین های مناسب برای آن است.

11/558/

/ 0 نظر / 6 بازدید