سرقت مجسمه های شهر تهران در هاله ای از ابهام/چه کسی پاسخگوست

 

 

تهران - ایرنا - هراز چند گاهی خبرهایی در خصوص سرقت مجسمه ها و المان های کلانشهرها بخصوص تهران به گوش می رسد اما به راستی چه کسی مسوول نگهداری آنها است.

به گزارش ایرنا ، این بار خبر سرقت مجسمه برنزی 120 کیلویی 'صندوق پست' که تصویر پسر بچه ای را در حال انداختن پاکت نامه نشان می داد و در مقابل موزه پست واقع در خیابان امام خمینی(ره) در منطقه ١٢ تهران نصب شده بود به گوش رسید که موجب بهت و حیرت شهروندان تهرانی شد.


علی اکبر نصرآبادی رییس موزه ارتباطات در مصاحبه های خود عنوان کرده بود که سارقان اول دست های این مجسمه را برده اند و چند روز بعد کل این مجسمه به سرقت رفته است.

سرقت های مجسمه ها و المان های شهری موضوع تازه ای نیست و بر می گردد به پنج سال پیش که 12 مجسمه عظیم الجثه از جنس برنز که هر یک حدود 700 کیلوگرم وزن داشتند از سطح پایتخت ربایش شد که البته به گفته مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران هنوز سارقان این مجسمه ها نیز شناسایی و دستگیر نشده اند.

مدیرعامل سازمان زیبا سازی شهر تهران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به موضوع سرقت برخی مجسمه های موجود در سطح شهر گفت: وظیفه ذاتی این سازمان طراحی، ساخت و نصب مجسمه ها و المان ها، مبلمان شهری، نقاشی های دیواری، حمایت از هنرمندان و مواردی از این قبیل است.

عیسی علیزاده افزود: به محض اینکه آثار و تولیدات سازمان زیبا سازی وارد فضای شهر شود حفاظت از آنها از عهده این سازمان خارج می شود ولی در صورتی که آثار صدمه ببیند مرمت آن به عهده این سازمان است.

وی با بیان اینکه حفاظت از اموال عمومی بر عهده نیروی انتظامی است، افزود: در خصوص سرقت مجسمه های موجود در سطح شهر نیز همچون دیگر اموال عمومی موضوع باید از طریق نیروی انتظامی پیگیری شود.

علیزاده با بیان اینکه اگر دستگاه های خود پرداز یا صندلی های ایستگاه های اتوبوس شکسته شود به نیروی انتظامی شکایت می شود و آن ها موضوع را پیگیری می کنند تصریح کرد: سرقت مجسمه ها نیز از این امر مستثنی نیست.

وی گفت: سازمان زیباسازی شهر تهران موضوع سرقت مجسمه برنزی (صندوق پست) خیابان امام خمینی(ره) را برای پیگیری و دستگیری سارقان به کلانتری منطقه اعلام کرده است.

مدیرعامل سازمان زیبا سازی شهر تهران افزود: مدیر حقوقی این سازمان پیگیر این دادخواست است و تاکنون یک جلسه در این خصوص داشته و مقرر شده نیروی انتظامی نتیجه را به ما اعلام کند.* مجسمه صندوق پست با انگیزه مادی سرقت شده است

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: به نظر سرقت مجسمه برنزی خیابان امام خمینی (ره) با انگیزه مادی صورت گرفته است.

علیزاده افزود: بعد از اینکه به ما اطلاع دادند مجسمه برنزی پست در خیابان امام خمینی(ره) صدمه دیده، از سازنده مجسمه درخواست کردیم آن را ترمیم کند.

وی تصریح کرد: سازنده مجسمه چند روز بعد برای ترمیم این اثر به مکان نصب مجسمه رفت که متوجه شد مجسمه به سرقت رفته است.* مجسمه صندوق پست دوباره ساخته می شود

مدیرعامل سازمان زیبا سازی شهر تهران افزود: بعد از اینکه سازنده اثر به ما اطلاع داد مجسمه به سرقت رفته ما همان روز از وی خواستیم یک مجسمه دیگر با همان شکل و فرم قبلی بسازد.

علیزاده ادامه داد: گروهی کار ساخت مجسمه ها را بر عهده دارند و اقتصاد هنر از این راه می چرخد، نمی شود به علت صدمه دیدن یا سرقت اثری کاری را تعطیل کرد.

وی افزود: یکی از وظایف اصلی سازمان زیباسازی شهر تهران ساخت مجسمه ها است و اگر این مجسمه ها به هر دلیل تخریب شده و یا از بین بروند این سازمان دوباره نسبت به مرمت و بازسازی آنها اقدام می کند.* هزینه ساخت مجسمه های برنزی 120 کیلویی 30 تا 40 میلیون تومان است

مدیرعامل سازمان زیبا سازی شهر تهران با تیان اینکه شهروندان باید نسبت به این موضوعات حساس باشند ادامه داد: اگر شهروندانی که متوجه سرقت مجسمه شده بودند با شماره 137 (مرکز پاسخگویی به شکایات مردمی شهرداری تهران)تماس می گرفتند بسیار راحت تر می شد سارق را رد یابی کرد.

وی تصریح کرد: ساخت و نصب مجسمه های برنزی نظیر مجسمه صندوق پست 30 تا 40 میلیون تومان برای سازمان زیبا سازی هزینه دارد.

علیزاده با بیان اینکه انواع و اقسام دوربین های بررسی، حافظت و کنترل در محدود خیابان امام خمینی(ره) وجود دارد افزود: از نیروی انتظامی درخواست کرده ایم برای شناسایی سارق یا سارقین مجسمه برنزی پست ، از تصاویر ضبط شده دوربین های مداربسته موجود در محدوده موزه ملی پست استفاده شود.

گزارش از راضیه زمانی دهکردی - ایرنا استان تهران

تهرام**7364** 1625

/ 0 نظر / 13 بازدید