بازهم سرقت مجسمه و بازهم پرونده ای باز - راضیه زمانی دهکردی*

با گذشت پنج سال از سرقت مجسمه های شهر تهران نه تنها سرنوشت پرونده قدیمی این سرقت ها در هاله ای از ابهام باقی مانده بار دیگر با سرقت مجسمه 120 کیلویی با عنوان صندوق پست از مقابل موزه ارتباطات، این سناریوی قدیمی رنگ و بوی تازه به خود گرفت و تکرار شد.
کد خبر: 81722284 | تاریخ خبر: 26/05/1394 - 10:32
در پی وقوع این مساله خیلی ها می پرسند که چطور ممکن است 13 مجسمه بزرگ را سارقان ساعت ها با اره ببرند و به راحتی با کامیون حمل کنند اما کسی متوجه این موضوع نشود؟
از آن عجیب تر اینکه چگونه ممکن است بعد از گذشت پنج سال ردی از سارقان پیدا نشود؟
هر بار که مجسمه ای دزدیده می شود مسوولان زیباسازی شهرداری با خونسردی تمام اعلام کنند دوباره نمونه مشابه مجسمه به سرقت رفته ساخته و در آن مکان نصب می شود.
چطور ممکن است که مسوولان مربوط خم به ابرو نیاورند و با وجود سریالی شدن سرقت مجسمه ها خود را مسوول حفاظت از آنها ندانند و باز هم بگویند ما فقط مسوول ساخت و نصب این آثار هستیم در حالی که هر چند وقت یکبارچنین آثاری به سرقت روند آثاری که نه تنها جنبه فرهنگی دارد و میدان ها و معابر شهر را زینت می بخشد مبالغ قابل توجهی برای ساخت آنها هزینه می شود.
روی دیگر سکه را نیز باید دید که این مجسمه ها از بودجه های شهرداری و منابعی که مردم تامین کننده آن هستند ساخته می شود و به گفته مسوولان شهرسازی برای ساخت هر مجسمه برنزی 120 کیلویی نظیر صندوق پست 30 میلیون تا 40 میلیون تومان هزینه می شود و این در حالی است که مسوولان شهرسازی به راحتی می گویند که وظیفه ما حفاظت از آثار و نمادهای شهری نیست و چون این اموال عمومی هستند ماموران نیروی انتظامی باید از آنها حفاظت کنند.
به نظر می رسد این روزها در ارتباط با این حادثه مسوولان توپ را به زمین یکدیگر می اندازند.
درست است که وظیفه نیروی انتظامی حفاظت از اموال عمومی و پیگیری موارد به سرقت رفته است ولی آیا سرقت این مجسمه ها نباید درس عبرتی شود و تمهیداتی را برای حفاظت از این آثار بیندیشند؟
در محدود خیابان امام خمینی(ره) که مجسمه صندوق پست نصب شده بود انواع و اقسام دوربین های بررسی، حفاظت و کنترل وجود داشت و این کار ماموران نیروی انتظامی را راحت تر می کند، امیدواریم ماموران نیروی انتظامی که مسوول پیگیری این پرونده هستند با بررسی دوربین ها بتوانند سارق یا سارقان این مجسمه را شناسایی و هر چه زودتر دستگیر کنند تا شاید دیگر سارقان این پرونده نیز شناسایی و پرونده سریالی آن برای همیشه بسته شود.
* ایرنا استان تهران
انتهای پیام /*
/ 1 نظر / 14 بازدید
www.hostexhibition.com نمايشگاه هاست

با سلام به شما دوست عزيز : از سايت من ديدن کنيد براي شما يک پيشنهاد خوب دارم تبديل و بلاگ شما به سايت دائمي هاستينگ رايگان هديه ما به شما با من در تماس باشين يا هو اي دي host_iran هاست,هاست رايگان,هاستينگ,فروش هاست,خريد هاست,سرور مجازي,وي پي اس ------------------- يک سايت جديد براي اپلود فايل ها و عکس ها بدون محدوديت مي توانيد عضوش بشين و تا يک ترا بايت فضاي رايگان داشته با شيد تازه در ازاي دانلود هر فايلتون هم و يا معرفي زير گروه که عضو ويزه سايت شوند پول در بيارين و تا روزانه 20 دلار در امد داشته باشين .... براي دانلود از لينک هاتون لينک مستقيم تو وبلاگتون بزاريد و کلي امکانات ديگه دوست داشتين حتما به ما سر بزنيد updap دات کام ------------------- فروش نرم افزار ارسال پست اتوماتيک به وبلاگ هاي پرشين بلاگ نرم افزار انتقال مطلب از فيد به پرشين بلاگ ارسال پست اتوماتيک از RSS به وبلاگ هاي پرشين بلاگ با من در تماس باشين براي خريد نرم افزار هديه من به شما يک پنل رايگان براي ارسال تبليغات در وايبر براي گرفتن پنل تحت وب خود به من ايميل بزنيد cc-ir دات کام