هوای سربی نه ممد حیات نه مفرح ذات

تهران بزرگ -ایرنا- آلودگی بیش از حد هوای کلان شهرها به خصوص تهران نفس ها را به شماره انداخته است.

به گزارش ایرنا، این روزها پایتخت نشینان طولانی بودن مسافت ها را در سایه آلودگی و مه آلود بودن هوا که به واسطه دودهای ماشین های فرسوده و کارخانه ها، ایجاد شده فراموش کرده اند.
وجود آلاینده ها و ذرات معلق در هوا نه تنها باعث کاهش ضریب هوشی افراد می شود بلکه باعث ایجاد حملات قلبی، سکته مغزی، مرگ زودرس، تشدید حملات آسم، اختلال در کنترل دیابت، تشدید بیماری های قلبی -عروقی و ... می شود.
در برخی کشورها نیز گزارش شده آلودگی هوا ریسک ابتلا به سرطان را پنج تا هفت درصد افزایش می دهد.
توسعه صنعتی و پیشرفت تکنولوژی درکشورها، دستاوردهای متنوعی را برای زندگی انسان به همراه داشته است اما متأسفانه گاهی در روند پیشرفت و اجرای برنامه‌های توسعه صنعتی، پسماند هایی به شکل ترکیباتی ناخواسته و اغلب زیان‌آور به محیط رها می‌شود به گونه‌ای که اثرات منفی بسیاری بر سلامت انسان ها می‌گذارد.
پدیده آلودگی هوا نیز یکی از رهاوردهای توسعه صنعتی است که با افزایش جمعیت،گسترش شهرنشینی و مصرف بیشتر سوخت‌های فسیلی، روز به روز شدیدتر می‌شود.
آلاینده های کارخانه ها، تعداد بیشمار ماشین های فرسوده و از رده خارج در حال تردد، قطع 14 هزار اصله درخت چنار طی ۷۰ سال اخیر و حذف دستگاه کنیستر و کاتالیست از خودروهای داخلی توسط خودرو سازان از مهمترین عواملی است که آلودگی هوای پایتخت را دو چندان کرده است.
طبق برآوردهای صورت گرفته به طور متوسط 70 درصد از آلودگی هوای شهر تهران مربوط به عوامل متحرک و ناوگان حمل و نقل است که از این میزان حدود 20 درصد آن مربوط به خودرو های فرسوده نظیر موتورسیکلت ها و خودرو های فرسوده است.
اصلاح کیفیت سوخت مصرفی و اصلاح کیفیت و استانداردسازی خودروهای تولیدی جزء عمده ترین راهکارهای کنترل آلودگی هوا در بخش حمل و نقل محسوب می شود.
با توجه به خطراتی که آلودگی هوا بر سلامت افراد می گذارد لازم است مسئولان با آگاهی و شناخت این مسئله، در راستای جلوگیری از تولید و یا کاهش خطرات آن تدابیری بیاندیشند.
رییس مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور اظهار داشت: طبق تعریف آیین نامه مصوب دولت یک میلیون و 200 دستگاه خودرو فرسوده در کشور وجود دارد که یک میلیون دستگاه آن خودرو فرسوده سبک و 200 هزار دستگاه آن خودرو فرسوده سنگین است.
" سید مجتبی شفیعی" گفت: از این تعداد خودرو فرسوده 350 هزار دستگاه آن خودروهای سواری و 65 هزار دستگاه آن تاکسی است.
وی 200 هزار دستگاه خوردو سنگین را شامل انواع کامیون، اتوبوس و مینی بوس ها اعلام کرد.
**خودرو های فرسوده 20 برابرخودروهای استاندارد آلودگی ایجاد می کنند
شفیعی با بیان اینکه از میزان آلایندگی این میزان خودرو اطلاعات دقیقی وجود ندارد افزود: طبق برآورد های صورت گرفته با توجه به میزان فرسودگی و عملکردخودروها میزان آلایندگی آنها متفاوت است ولی این خودروها تا 20 برابر یک خودرو استاندارد می توانند آلودگی ایجاد کنند.
رییس مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور ادامه داد: حدود 13 میلیون و 500هزار دستگاه خودرو و بیش از هشت میلیون دستگاه موتورسیکلت فعال درکشور وجود دارد.
شفیعی با بیان اینکه 25 درصد از مجموع خودرویی ناوگان حمل و نقل کشور در استان تهران است اضافه کرد: 15 درصد این خودرو های فرسوده هستند.
وی تصریح کرد: در شهر تهران حدود 70 هزار خودرو سبک فرسوده و 10 هزار خودرو سنکین فرسوده وجود دارد.
شفیعی با بیان اینکه در فصل سرما این نسبت ها به علت افزایش مصرف گاز خانگی و آلایندگی موتورخانه ها تغییر می کند افزود: زمانی که مصارف گاز خانگی افزایش می یابد نیروگاه های موجود در اطراف شهر تهران از مدار گاز خارج می شود و از سوخت های جایگزین آلوده استفاده می کنند که این امر باعث افزایش آلودگی هوا می شود.
رییس مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور تصریح کرد: ناوگان حمل و نقل و منابع ثابت نظیر نیروگاه ها و کارخانه ها از مهمترین عوامل موثر در آلودگی هوای کلان شهرها محسوب می شود.
شفیعی اذعان داشت: طبق قانون توسعه و حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت، راهکارهای خوبی برای کاهش آلودگی های ناشی از ناوگان حمل و نقل ارائه شده است.
وی افزود: ترددهای شخصی با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و استفاده از خدمات الکترونیک از راهکارهای اصلی است که در قانون توسعه و حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت، به آن پرداخته شده و به صورت برنامه در آمده و تجربه های جهانی نیز همین را نشان می دهد.
شفیعی تصریح کرد: در کشور ما استفاده از سوخت سی ان جی ها انتخاب شدکه در این زمینه توسعه هایی نیز صورت گرفته است.
وی ادامه داد: تا سال 84 از طریق خورو سازها 50 هزار دستگاه خودرو فرسوده از رده خارج شد و بعد از آن یعنی اوایل سال 85 که طرح تعویض خودرو های فرسوده اجرا شد نیز یک میلیون و 400 هزار خودرو فرسوده از رده خارج شده است.
** افزایش قیمت خودروها، روند جایگزینی خودرو های فرسوده را کند کرد
رییس مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور افزود: از ابتدای سال 91 که قیمت خودرو ها به طور قابل توجهی افزایش یافت و توجیه اقتصادی برای تعویض خودروهای فرسوده از بین رفت روندجایگزینی خودروهای فرسوده کند شد.
شفیعی اضافه کرد: بعد از تصویب آیین نامه دولت برای حمایت از طرح خودرو های فرسوده که سه ماه قبل صورت گرفت در کمتر از سه ماه حدود 54 هزار دستگاه خودرو در روند اسقاط قرار گرفت.
وی افزود: با اعلام طرح جدید ستاد حمل و نقل و سوخت با عنوان آسمان من که به تازگی اعلام شده این روند سرعت گرفته و تاکنون 100 هزار نفر برای تعویض خودرو های فرسوده خود ثبت نام کرده اند.
شفیعی خاطرنشان کرد: در بحث اسقاط خودرو های فرسوده روند روبه رشد و خوبی داشته ایم ولی در بحث کیفیت خودرو های تولیدی، نسبت به اهداف و زمانبندی قانون عقب هستیم.
رییس مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور ادامه داد: در زمینه تولید اتوبوس های شهری از نظر کیفیت آلایندگی های شهری نسبت به شش سال گذشته رشدخوبی داشته ایم.
شفیعی با ذکر اینکه اتوبوس هایی که در شش سال گذشته تولید شده اند بدون استاندارد یا استانداردهای آنها بسیار پایین بود افزود: اتوبوس های شهری معمولا آلاینده ترین وسایلی بودند که در سطح شهر تردد داشتند ولی امروزه استانداردهای یورو سه و یورو چهار برای اتوبوس ها اجرایی شده است.
وی ادامه داد: خودروهای سواری تولید شده در داخل نیز اغلب دارای استاندارد یورو دو است در حالی که این خودرو ها تا پایان سال 90 باید با استاندارد یورو چهار ساخته می شد و سوخت مورد نیاز برای این خودرو ها نیز با استاندارد یورو چهار در مراکز سوخت عرضه می شد.
رئیس کمسیون سلامت محیط زیست و خدمات گفت: سال گذشته سه هزار نفر از شهروندان تهرانی به علت عوارض ناشی از آلودگی هوا جان خود را از دست دادند.
"محمد حقانی" در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه در دفتر مرکز معاینه فنی خودرو های تهران گفت: مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در تهران سال گذشته هشت درصد از مرگ و میرها را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: با معاینه فنی خودرو ها می توان از فوت 10 درصد از شهروندان تهرانی جلوگیری کرد .
حقانی ادامه داد: در بسیاری از کشور های اروپایی که خودرو هایی با استانداردهای یورو چهار تولید می شود، هر سال یا حداکثر هر دو سال موظف به انجام معاینه فنی هستند در صورتی که در کشور ما که بسیاری از خودرو های تولیدی حتی استاندارد یورو یک را نیز نمی توانند کسب کنند، پنج سال از معاینه فنی معاف می شوند.
وی تصریح کرد: معاینه فنی خودرو های نو از دو سال به پنج سال یک اشتباه بزرگ در کارنامه نمایندگان مجلس هشتم بود که انتظار می رود نمایندگان کنونی مجلس نسبت به اصلاح آن اقدام کنند.
یک فوق تخصص خون و انکولوژی کودکان نیز در گفت وگو با گزارشگر ایرنا اظهار داشت: آلاینده های موجود در هوا نظیر سرب باعث تخریب نورون های مغز می شود.
دکتر"سید محمد نوربخش" افزود: زمانی که آلاینده های موجود در هوا نظیر سرب، گوگرد، سولفات و... وارد خون شود نورون های مغز تحریک می شود و فرد دچار سردرد، سرگیجه، تهوع، تنش های عصبی و ... می شود .
وی ادامه داد: آلاینده های موجود در هوا در دراز مدت می توانند با تاثیر گذاشتن بر روی نورون های مغز باعث پایین آمدن ضرب هوشی افراد شود.
دکتر نوربخش با بیان اینکه کودکان و مادران باردار بیش از دیگران در معرض خطر قرار دارند، افزود: چون سلول های مغز در جنین و کودکان کامل نشده است آلودگی هوا بر روی سیستم عصبی این دو گروه بیش از دیگران تاثیر می گذارد.
** استفاده از رژیم غذایی مناسب در هنگام بروز آلودگی هوا
این فوق تخصص خون و انکولوژی کودکان تصریح کرد: تا حدی می توان با مصرف مواد غذایی و نوشیدنی هایی نظیر آنتی اکسیدان ها نظیر شیر، مایعات فراوان، سبزیجات، مرکبات، آب پرتقال،میوه های تازه و آبدار،سیب و...از میزان سرب موجود در بدن کاست.
دکتر نوربخش ادامه داد: عوامل متعددی بر ضریب هوشی افراد نظیر ارث، ژنتیک، تغذیه، آلودگی هوا و ... اثرگذار است
وی تصریح کرد: برای میزان افت ضریب هوشی افراد باید یک تحقیق جامع مقایسه ای بر روی کودکان در معرض آلاینده های هوا با افرادی که در هوای سالم زندگی می کنند انجام شود تا بتوان میزان افت ضریب هوش افراد در معرض خطر را بیان کرد.
دکتر نوربخش افزود: با ماسک های فیلتر دار تا حدی می توان از تاثیر مخرب آلاینده های هوا بر سلامت افراد جلوگیری کرد.
وی یکی از عوامل بروز برخی از سرطان ها در افراد را گازهای سمی موجود در هوا عنوان کرد و افزود: این گازها علاوه بر، برهم زدن سیستم بدن و هورمون ها با برهم زدن ژن های سالم بدن باعث بروز برخی سرطان ها در افراد می شود.
یک متخصص تغذیه نیز در این خصوص به گزارشگر ایرنا گفت: در زمان بروز آلودگی هوا باید از مواد غذایی که مقاومت بدن در برابر عوامل آسیب رسان موجود در هوای آلوده را افزایش می دهد استفاده کرد .
دکتر "فرزاد شیدفر" افزود: اگر چه هنگام بروز آلودگی هوا به افراد توصیه می شود میوه ها و سبزیجات بیشتری مصرف کنند اما رعایت نکات بهداشتی در تهیه و شست و شوی این مواد غذایی نیز دارای اهمیت زیادی است.
وی ادامه داد: باید به منظور کاهش میزان آلاینده هایی مانند نیترات ها در داخل سبزی ها از مصرف کودهای نیتراته و آبیاری مزارع با فاضلاب ها پرهیز کرد و با شست و شوی صحیح و بهداشتی با پرکلرین، آنها را ضدعفونی کرد و سپس با آب معمولی شست و شو داد.
دکتر شیدفر اضافه کرد: مصرف شیر و لبنیات نیز باعث افزایش و تقویت سیستم دفاعی بدن شده و دفع آلاینده از طریق دستگاه گوارش را تسریع می کند.
این متخصص تغذیه ضمن مهم تر دانستن نقش مواد غذایی در ایجاد مسمومیت با سرب در انسان گفت: روزانه بطور متوسط هشت میکروگرم سرب از استنشاق هوا و 20 میکرو گرم سرب از طریق غذا وارد بدن انسان می شود.
** 70 درصد سرب هوا از طریق گوشت به بدن وارد می شود
دکتر شیدفر با بیان اینکه مواد غذایی در مقایسه با استنشاق هوای آلوده نقش بیشتری در ایجاد مسمومیت با سرب در انسان داردتصریح کرد: 70 درصد سربی که از طریق مواد غذایی وارد بدن می شود از طریق مصرف گوشت های قرمز و سفید است.
وی افزود: بنابراین مواد غذایی گوشتی مانند کباب ترکی، انواع سوسیس، مرغ و همچنین لبو و باقالا پخته که در محیط های باز و در کنار خیابان ها در معرض هوای آلوده به فروش می رسد حاوی مقادیر زیادی سرب است که از مصرف این مواد غذایی باید جدا خودداری کرد.
این متخصص تغذیه با بیان اینکه کودکان بیش از دیگران در معرض خطر قرار دارند ادامه داد: بدن کودکان حدود شش برابر افراد بزرگسال دارای قدرت جذب سرب از طریق مواد غذایی است و حتی ممکن است مسمومیت با سرب کودک را دچار آنسفالوپاتی کند و منجر به مرگ وی شود.
دکتر شیدفر اذعان داشت: معمولا با توجه به ترکیب مواد غذایی آلوده و شرایط فیزیولوژیک دستگاه گوارش، میزان سرب جذب شده توسط روده ها در افراد بزرگسال حدود پنج تا 10 درصد و در کودکان تا 50 درصد است.
وی افزود: روش سالم سازی برای کاهش آلودگی گوشت به سرب وجود ندارد اما در مورد مواد غذایی گیاهی اگر سطح خارجی آن آلوده شود می توانیم تا 70 درصد میزان آلودگی را به وسیله شست و شوی کامل و کافی کاهش داد.
7364/564
گزارش از راضیه زمانی دهکردی

/ 2 نظر / 9 بازدید
����

سلام خوبين؟ببخشيد يه سوال چرا واستون کامنت مي دم وبلاگم نمياين[ناراحت][دلشکسته] دلم مي خواد دليلشو تو يه کامنت خصوصي بهم بگين [گل] فعلا[خداحافظ] اها تا يادم نرفته بگم که من يه وبلاگ ديگه هم دارم خوشحال مي شم اون يکي وبلاگم هم سري بزني

����

سلام خوبين؟ببخشيد يه سوال چرا واستون کامنت مي دم وبلاگم نمياين[ناراحت][دلشکسته] دلم مي خواد دليلشو تو يه کامنت خصوصي بهم بگين [گل] فعلا[خداحافظ] اها تا يادم نرفته بگم که من يه وبلاگ ديگه هم دارم خوشحال مي شم اون يکي وبلاگم هم سري بزني