ام اس، بیماری خزنده ای که علت و درمان آن ناشناخته است

شهرکرد- بیماری ام اس( MS ) یا مالتیپل اسکلروز بیماری است که سیستم عصبی مرکزی (CNS) را درگیر می‌کند و طی آن میلین موجود برروی رشته‌های عصبی که نقش محافظتی دارد ازبین رفته و اختلال در هدایت جریان الکتریکی ایجاد می شود در این مرحله علائم بیماری ظاهر می‌شود.

 

به گزارش ایرنا، علت دقیق بیماری ام اس هنوز شناخته نشده و دانشمندان هنوز نمی‌دانند که چه عواملی باعث حمله سیستم ایمنی به بافت های سیستم عصبی می‌شود و ازسوی دیگر درمان قطعی نیز برای این بیماری وجود ندارد.

عمدتا افراد جوان خصوصا خانم ها با میانگین سنی 15 تا 40 سال به بیماری ام اس مبتلا می شوند .

شروع بیماری ام اس ممکن است ناگهانی یا بتدریج باشد و علائم این بیماری ممکن است شدید یا به اندازه‌ای خفیف باشد که بیمار حتی سال‌ها متوجه ابتلاء به این بیماری نشود و به پزشک مراجعه نکند.

علایمِ بیماری ام اس بسیار متغیر است و به محل و شدتِ ضایعات در سیستمِ عصبیِ مرکزی بستگی دارد.

علائمی نظیر مشکلات در مثانه، روده و شکم، اختلال های عصبی، کم‌ بساوایی (تغییر در حسِ لامسه)، ضعف و سُستی در ماهیچه ها، گِرفتگی و اِنقباضِ غیرعادیِ ماهیچه‌ها، ناهماهنگیِ حرکتی، اِختلال در تَکَلُم، دوبینی، کاهِشِ حدتِ بینایی، تاریِ دید یا کاهشِ دیدِ رنگی، خستگی و دردهایِ جسمی و دردهایِ شدیدِ طولانی که بیش‌تر از حدِ معمول طول می کشند از رایج ترین مشخصه های بیماری ام اس در افراد مبتلاست.

متخصصان معتقدند که افزایش آگاهی بیماران مبتلا به ام اس از به کارگیری راه های درست درمان می‌تواند تاحد قابل توجهی ازمشکلات پیش روی آنان کاسته و بهبود نسبی را برای آنان ایجاد کند.

اگر چه هنوز درمان قطعی برای بیماری ام اس پیدا نشده‌ اما می‌توان با درمان دارویی از شدت بیماری کاست و یا از تشدید آن جلوگیری کرد.

بیماری ام اس یک بیماری ارثی نیست اما چنانچه زمینه زمینه خانوادگی نسبت به ابتلاء به این بیماری وجود داشته باشد، احتمال بروز آن در خویشاوندان نزدیک مضاعف می شود.

با توجه به ضرورت آشنایی با بیماری ام اس ، علائم و عوارض این بیماری گزارشگر ایرنا در شهرکرد، با چند بیمار مبتلا به این بیماری به گفت و گو نشست که حاصل این گفت و گوها در ادامه می آید.

(مریم ر) جوان 28 ساله ای است که بعد از مرگ همسرش به بیماری ام اس مبتلا شده ، وی می گوید: همسرم قبل از مرگ به سرطان مبتلا شد و بیماری و مرگ او فشارهای روحی و روانی زیادی را بر من تحمیل کرد.

مریم فشارهای عصبی و استرس شدید را علت اصلی مبتلا شدنش به بیماری ام اس عنوان می کند.

(سارا م) 25 ساله دانشجوی رشته تئاتر نیز یکی دیگر از مبتلایان به بیماری ام اس است او می گوید: یک روز به همراه نامزدم برای خرید بیرون رفته بودیم، هنگامی عبور از خیابان یک خودرو به شدت با نامزدم تصادف کرد که منجر به او شد .

سارا افزود: دیدن صحنه تصادف و جان دادن نامزدم باعث شد، به شدت دچار افسردگی شوم پس از مدتی پاهایم بسیار درد می گرفت و سنگین می شد و در راه رفتنم مشکل ایجاد می شد، با مراجعه به پزشک متوجه شدم به بیماری ام اس مبتلا شده ام .

وی نیز فشارهای عصبی و استرس زیاد ناشی از مرگ همسرش را علت اصلی مبتلا شدن به بیماری ام اس عنوان کرد .

( مونا ح) 23 یک سال است دچار بیماری ام اس شده، او قبل از ابتلاء به این بیماری ورزشکار بوده است .

وی می گوید: زمانی که ورزش می کردم هر پروتئین و هورمون نیروزایی که به بازار می آمد را حداقل یک بار مصرف می کردم .

مونا می افزاید: قبل از بیمار شدنم برای افزایش نیرو، یک روز در میان آمپول های تقویتی می زدم و هر روز مقداری افزایش وزن پیدا می کردم که شاید علت مبتلا شدنم به بیماری ام اس مصرف داروها و آمپول های نیروزا باشد .

وی افزود: با مشاهده علائمی نظیر ضعف و سُستی درماهیچه ها، گِرفتگی و اِنقباضِ در پاهایم به پزشک مراجعه کردم و متوجه شدم به بیماری ام اس مبتلا شده ام .

(لیلا ق) 28 ساله دارای دو فرزند است او نیز یکی دیگر از مبتلایان به بیماری ام اس و اظهار داشت: پنج سال بعد از ازدواجم متوجه شدم به بیماری ام اس مبتلا شده ام .

لیلا می گوید: به وجود آمدن مشکلاتی در مثانه، روده و شکمم نظیر یبوست و تکرر ادرار باعث شد به پزشک مراجعه کنم و بعد از پیگیری های متعدد متوجه شدم دچار بیماری ام اس شده ام .

وی تصریح کرد: همسرم بعد از مطلع شدن از بیماری ام از من جدا شد و دو فرزندم را از من گرفت.

لیلا می گوید: بعد از جدا شدن از همسر و فرزندانم هر روز حالم بدتر می شود و بیماری ام پیشرفت می کند .

این بیمار مبتلا به ام اس ادامه داد: برخی افراد فکر می کنند بیماری ام اس مسری است و وقتی از بیماری ام مطلع می شوند، از من فاصله می گیرند .

یک متخصص مغز و اعصاب استان چهارمحال و بختیاری درخصوص بیماری ام اس گفت: بیماری ام اس نوعی بیماری درگیرکننده مغز و نخاع است که پوشش یا غلاف سلول های عصبی به دلایل ناشناخته‌ای خورده شده و از بین می‌ رود و عبور پیام های عصبی با اختلال و دست‌انداز انجام می شود .

ˈمحسن بشتامˈ افزود: بیماری ام اس ممکن است با علائمِ فیزیکی، روحی و روانیِ متعددی همراه باشد و اغلب پیشرفتِ این بیماری در ناتوانی‌هایِ فیزیکی و ادراکی بروز پیدا می کند.

وی تصریح کرد: علائمی نظیر ضعف، کرخ‌شدن یا بی‌حسی برخی از اعضای بدن نظیر دست وپا، خستگی، عدم تعادل، دوبینی، مشکلات روده‌ای، اختلال درحافظه، حساسیت به گرما و لرزش در بیماران ام اسی بیشتر مشاهده می شود.

این متخصص مغز و اعصاب خاطر نشان کرد: علائم ذکر شده به تنهایی نشانه بیماری ام اس نیست و پزشک با توجه به گفته های بیمار، یافته های حاصل از معاینه و نتیجه تصویر برداری مغناطیسی (ام آر ای) و رد احتمال سایر بیماری ها به بیماری ام اس در فرد پی خواهد برد .

بشتام افزود: اکثر مبتلایان به ام اس را زنان تشکیل می دهند و این اختلال عصبی درمان قطعی ندارد اما با استفاده از داروهای موجود می توان سیر بیماری را تا حدی کنترل کرد تا فرد بتواند زندگی عادی خود را دنبال کند.

وی تصریح کرد: تشخیص زود هنگام این بیماری از ایجاد پلاک های فعال در مغز و نخاع و بروز حملات بعدی در فرد بیمار جلوگیری می کند .

بشتام خاطر نشان کرد: بیماری ام اس گاهی بسیارخوش خیم است ولی گاهی نیز درجاتی از ناتوانی را برای فرد مبتلا رقم می زند.

این متخصص مغز و اعصاب افزود: بیماران مبتلا به ام اس ازنظر درمان دارویی به سه گروه تقسیم می‌شوند یک گروه بیمارانی هستند که بیماری آنها جزئی است و نیازبه داروهای علامتی ندارند و داروهای سرپایی استفاده می‌کنند .

بشتام ادامه داد: گروه دوم گروه بیماران حدوسط هستند که نیازمند مصرف دارو هستند و پزشکان نیز تاکید دارند که این بیماران بدون هیچ وقفه‌ای باید داروهای خود را مصرف کنند و داروهایشان حتما باید در یخ حمل شود و دائما در یخچال نگهداری شود.

وی تصریح کرد: گروه سوم را بیماران پیشرفته ام اسی تشکیل می دهند که به طور مطلق بستری می‌شوند و هیچگونه درمان دارویی درمورد این بیماران پاسخگو نیست.

این متخصص مغز و اعصاب تصریح کرد: با توجه به اینکه این بیماری به انواع گوناگون وبا علائم متفاوتی ظاهر می‌شود هر بیمار مبتلا به ام اس به درمان دارویی خاصی نیاز دارد و بیماران در خصوص مصرف داروها حتما باید با پزشک مشورت کنند وبه هیچ عنوان به درمان دارویی خودسرانه روی نیاورند .

بشتام افزود: کاردرمانی و فیزیوتراپی در جلوگیری ازپیشرفت بیماری ام اس نقش موثری ایفا می کند .

دبیر انجمن بیماران خاص و ام اس چهارمحال و بختیاری نیز در این خصوص گفت: 760 نفر در استان به بیماری مولتیپل اسکلروزیس یا تصلب متعدد( ام . اس ) مبتلا هستند .

ˈمعصومه محرابیˈ افزود: 90 درصد مبتلایان به ام اس چهارمحال و بختیاری را زنان زیر 30 سال تشکیل می دهند .

وی افزود: 180 بیمار زن و مرد مبتلا به بیماری ام. اس چهارمحال و بختیاری، عضو این انجمن هستند.

محرابی با بیان مشکلات بیماران مبتلا به ام. اس از قبیل بالا بودن هزینه درمان این بیماری، ادامه داد: هزینه بیماران ام اسی تحت پوشش بیمه خدمات درمانی ماهانه چهار میلیون ریال است.

دبیر انجمن بیماران خاص و ام اس استان چهارمحال و بختیاری ادامه داد: این انجمن از طریق کمک های مردمی به بیماران نیازمند مبتلا به ام. اس ، سبد غذایی و درصدی از هزینه دارو و درمان را پرداخت می کند.

11/558/

/ 0 نظر / 6 بازدید