مرگ خاموش / جانستانی گرما در فصل های سرد

شهرکرد- علی رغم تمام توصیه ها برای جلوگیری از مسمومیت ناشی از گاز گرفتگی هر ساله شاهد مرگ خاموش تعدادی از شهروندان بر اثر گاز گرفتگی در چهارمحال و بختیاری هستیم که امسال روندی افزایشی نیز در مقایسه با سال های قبل یافته است.

 

سرمای خانه در زمستان جان را نمی گیرد اما گرمای همراه با گازی بدون رنگ و بو به نام منواکسید کرین که به قاتل خاموش شهرت یافته و در اثر سوختن ناقص نفت و گاز در محیط های بسته ناشی می شود به شدت باید پرهیز کرد که گرچه محیط را گرم می کند اما جانستان آدم هایی است که آنرا تنفس می کنند.

منواکسید کربن آدمی را چنان به کام مرگ می کشد که هیچگاه فکرش را هم نمی کرد، گازی که 250 برابر بیش از اکسیژن با هموگلبین خون انسان ترکیب می شود ، آدمی را زود مسموم می کند و اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می کند.

به گزارش ایرنا افزایش میزان مرگ و میر ناشی از گازگرفتی پاییز امسال در چهارمحال و بختیاری زنگ خطری است که نشان می دهد مردم توجه لازم برای استفاده صحیح از وسایل گرمایشی ندارند و با وجود تمامی هشدارهایی که در این زمینه از سوی دستگاه های مختلف داده می شود ، قاتل خاموش کماکان در استان خوابهای شبانه را به خواب ابدی مبدل می کند.

مدیر کل پزشکی قانونی چهارمحال و بختیاری نیز به ایرنا گفت : در فصل پاییز سال جاری شش نفر در اثر مسمومیت با گاز مونواکسید کربن دراستان جان خود را از دست داده اند.

ˈمنصور فیروز بختˈ تصریح کرد:از این تعداد پنج نفر در فصل آبان و یک نفر در فصل آذر ماه فوت شده اند که این آمار نسبت به مدت مشابهه سال گذشته 400 درصد افزایش یافته است.

سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی چهارومحال و بختیاری در خصوص مسمومیت های ناشی از گازگرفتگی در استان به گزارشگر ایرنا گفت: از اوایل پاییز سال جاری تاکنون 40 نفر بر اثر استنشاق گاز منواکسید کربن در استان دچار مسمومیت شده اند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش چشمگیری یافته است.

ˈفرامرز شاهینˈافزود:از 40 مورد تماس با اورژانس در رابطه با گاز گرفتگی، هشت مورد در محل حادثه درمان و 32 نفر برای طی درمان به بیمارستان منتقل شدند.

وی تصریح کرد :افراد مسموم شده بیشتر در شهرستان شهرکرد سکونت داشته و از قشر جوان هستند.

شاهین، علت مسمومیت با گاز منواکسید کربن را نصب غیراستاندارد آبگرمکن، وجود بخاری در حمام، انسداد لوله بخاری، نصب بخاری بدونه لوله برای گرمای بیشتر، وجود لانه پرنده در لوله بخاری عنوان کرد.

سرپرست مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی چهارمحال و بختیاری افزود:مسمومیت با گاز منواکسید کربن یا co2 جزء مسمومیت هایی است که بدلیل بی رنگ ، بو ، مزه ،بودن باعث می شود که فرد از مسمومیت خود مطلع نشود و با توجه به علائم مشابهی که با سرما خوردگی و مسمومیت دارد با این دو عارضه اشتباه شود.

شاهین خاطر نشان کرد:افراد باید آگاه باشند چنانچه علائمی نظیر وزوز گوش ، درد قفسه سینه ، تاری دید ، ضعف عضلانی، تهوع ، استفراغ و ایست قلبی در خود یا فرد دیگر مشاهده کردند، سریعا با اورژانس 115 تماس بگیرند.

وی افزود:در مواجهه با فردی که دچار گاز گرفتگی شده است تا رسیدن اورژانس باید خیلی سریع فرد مسموم را از فضای آلوده به فضای باز انتقال داد.

مسئول آموزش آتش نشانی شهرکرد اظهار داشت: شهروندان باید مسائل ایمنی در خصوص استفاده از وسایل گرمایشی ، نصب بخاری ، اتصالات لوله ها ، شلنگ و دودکش را رعایت کنند.

ˈمنصور علیپورˈافزود: شهروندان باید اتصال ها و شلنگ وسایل گرمایشی را حداقل هفته ای یک مرتبه برسی کنند که دچار مشکلات فیزیکی نشده باشند.

وی تصریح کرد: کلیه لوله های بخاری در منازل باید از استحکام لازم برخوردار باشند، از استفاده لوله های آلومینیمی یا لوله هایی که حالت فنری دارند، اجتناب کنند ، لوله ها به صورت عمود قرار گیرد، دودکش ها در روی پشت بام از ارتفاع لازم برخوردار باشد و شی روی خروجی دودکش ها گذاشته نشود.

علیپور تاکید کرد: سوخت ناقص گاز، نفت، زغال، چوب ، کاغذ و زغال سنگ و نشستن در خودرو در محیط های بسته منجر به استنشاق گازهای سمی می شود که فرد را دچار مسمومیت می کند.

مسئول آموزش آتش نشانی شهرکرد افزود: در هنگام مواجه شدن با نشت گاز برای جلوگیری از آتش سوزی باید نکات ایمنی از قبیل ازدحام در مکانی که گاز نشت کرده جلوگیری کرد ، قبل از هر کاری کنتور گاز و فیوز برق قطع شود، از هر گونه جرقه ای که باعث انفجار شود مانند کبریت یا فندک حتی روشن کردن چراغ قوه و گوشی همراه خودداری کرد .

با وجود هشدارهایی که هرساله از طریق رسانه های مختلف دیداری و شنیداری منتشر می شود اما هرساله عده ای از مردم کشور به دلیل بی احتیاطی در نصب و استفاده از وسابل گرمایشی جان خود را از دست می دهند که این پدیده مبین کافی نبودن هشدارها بودن و ضرورت آموزش شهروندان را دوچندان کرده است.

11/558/

/ 0 نظر / 7 بازدید