پدرم اعتماد به نفسمان را گرفت

تهران- ایرنا-پدرم با مقایسه کردن ما با دیگران همیشه ما را جلوی دیگران تحقیر می کرد طوری که اگر در درسهایمان نمره پایینی می گرفتیم نمره ما یعنی من، خواهر و برادرم را جلوی دیگران خصوصا خانواده عمویم عنوان می کرد و گفتن جمله شما به جایی نمی رسید ما را سرخورده و به شدت اعتماد به نفسمان را می گرفت.
کد خبر: 81690514 | تاریخ خبر: 31/04/1394 - 8:21
هر چند با تلاش ها و تشویق های مادرم ما تمام تلاشمان را برای اثبات خود کردیم و تحصیلات دانشگاهی را پشت سر گذاشتیم و سعی کردیم در اجتماع خوش بدرخشیم با این وجود هر بار در کاری به موفقیت می رسیدیم باز هم پدرم می گفت: به خاطر اسم و رسم من در این کار موفق شده اید و با رفتارش ما را بسیار ناچیز و بیهوده می پنداشت و اعتماد به نفسمان را به شدت تضعیف می کرد طوری که دیگر می ترسیدیم برای انجام کاری قدمی بر داریم.

تا به امروز حرف های پدرم در وجودمان نهادینه شده و دچار کم خودبینی شده ایم و عزت به نفس خود را از دست داده ایم و اگر در کاری با شکست مواجه شویم تصور می کنیم که شاید حرف پدرم درست بوده و ما در هیچ زمینه ای استعداد نداریم.

این جملات خاطرات تلخ زندگی زهرا است که بعد از گذشت چند دهه از زندگی اش هنوز نتوانسته اعتماد به نفس خود را بازیابد.

پرفسور «مارلین سورنسن» در کتابش تحت عنوان «شکستن زنجیر اعتماد به نفس» می گوید: ریشه نداشتن اعتماد به نفس در گذشته افراد بیشتر نمایان است به گونه ای که می توانیم بفهمیم الگوی این افکار منفی چه ساختاری دارد و چگونه در ذهن ما نهادینه شده است و چرا ضمیر ناخودآگاه ما همچنان به همان افکار منفی پناه می دهد و فکر می کند این افکار منفی همان حقیقت هستند.

مارلین می گوید: معمولا افراد ناملایماتی را در جوانی متحمل می شوند که منجر به ناامیدی و یاس می شود آنها این احساس را در آینده هم تجربه می کنند کافی است در شرایط مشابه قرار گیرند البته بیشتر افراد این گونه اند.

به عنوان مثال می توانید شریک زندگی خود را در نظر بگیرید آنها در دنیایی کاملا متفاوت از دنیای ما بزرگ شده اند و بدون شک هیچ کس منبع ناتمام روحی ندارد تا مرتب ذهنش را به سمت افکار مثبت تغییر مسیر دهد حال اگر همسر شما در کودکی آسیب روحی بزرگی دیده باشد. معمولا در چنین شرایطی مشکلات رفتاری مشاهده می شود و افراد فکر می کنند بهترین برخورد ساکت بودن و سازش کردن است ولی کمتر کسی به ریشه این مشکل توجه می کند ریشه مشکلی که معمولاً در کودکی دانه آن کاشته شده است.

یک متخصص علوم رفتاری و رفتارشناس اجتماعی در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا گفت: براساس مباحث رفتارشناسی مجموعه ای از باورها و نگاه سرد به خود اعتماد به نفس نامیده می شود در حقیقت اعتماد به نفس درکی است که فرد از خود دارد.

دکتر مجید ابهری افزود: هنگامی که می گوییم اعتماد به نفس کسی ضعیف است یعنی احساس خودباوری در او در سطح پایینی قرار دارد و این سطح باور در خانواده با توجه به سبک زندگی در افراد شکل می گیرد.

وی ادامه داد: زمانیکه فرد توانایی های خود را نادیده می گیرد و همیشه خود را با دیگران مقایسه می کند اعتماد به نفس در او رشد نمی کند.

ابهری تصریح کرد: پدر و مادرها اولین الگو های رفتاری برای ایجاد و رشد اعتماد به نفس هستند که به دور از تحقیر، مقایسه و تنبیح می توانند فرزندان خود را در مسیر رشد اعتماد به نفس قرار دهند.

این متخصص علوم رفتاری و رفتارشناس اجتماعی اضافه کرد: مسایل محیطی نظیر خانواده، جامعه و دوستان و عوامل درونی باعث می شود فرد احساس پوچی کند و توانایی های لازم را در خود نبیند تا حرکتی انجام دهد.

ابهری ادامه داد: گاهی فرد با یک شکست حتی جزیی اعتماد به نفس خود را از دست می دهد و ناامید می شود و نمی تواند روابط مثبتی با جامعه و افراد برقرار کند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا برخی اعتماد به نفس کمتری نسبت به دیگران دارند؟ گفت: خانواده اولین مدرسه ایجاد و تقویت اعتماد به نفس است که نقاط ضعف فرزندان را شناخته و آنها را برطرف می کند.

وی تصریح کرد: سرزنش به خاطر شکست یا برخی از نقاط ضعف ها باعث می شود فرد همواره خود را پایین تر از دیگران ارزیابی کند.** تاثیر اعتماد به نفس در موفقیت

این متخصص علوم رفتاری و رفتارشناس اجتماعی افزود: تاثیر اعتماد به نفس در موفقیت و رشد بسیار زیاد است چراکه برخی افراد توانایی علمی، مالی و بدنی دارند اما جرات اقدام به کاری را ندارند بنابراین اعتماد به نفس باعث شناسایی نقاط ضعف و قوت شده و فرد را وادار به حرکت می کند.**نقش عوامل مختلف در افزایش و کاهش اعتماد به نفس

ابهری ادامه داد: سبک زندگی، خانواده و دوستان موثرترین عوامل در شناخت اعتماد به نفس و تقویت آن است و برای به دست آوردن اعتماد به نفس افراد باید اول با برخورد صادقانه نقاط ضعف خود را بشناسند و برای برطرف کردن آن ها تلاش کنند.

این متخصص علوم رفتاری و رفتارشناس اجتماعی با بیان اینکه مهارت های زندگی باعث تقویت خودباروری و محکم نمودن گام های انسان می شود افزود: افراد باید مهارت های زندگی را فرا گیرند و آن را در راستای افزایش اعتماد به نفس خود به کار ببرند.

ابهری تصریح کرد: برخورد و انتقاد سازنده باعث شناسایی نقاط ضعف و آغاز رشد می شود.** ریشه اصلی اعتماد به نفس در خانواده ها است

یک روانشناس و تحلیلگر مسایل اجتماعی نیز در این خصوص گفت: ریشه اصلی اعتماد به نفس به دوران کودکی و رفتارها و تصاویری است که پدر و مادر در ذهن فرزندان خود ایجاد کرده اند.

افشین طباطبایی افزود: هرچقدر پدر و مادر اجازه دهند فرزندانشان بیشتر با مشکلات مواجه شوند و شکست ها و پیروزی های مختلف را کسب کنند باعث افزایش اعتماد به نفس کودکان خود می شوند.

وی افزود: اعتماد به نفس نیاز همه افراد است که در سایه اعتماد به توانایی ها و مواجه شدن با چالش های زندگی به وجود می آید.

طباطبایی ادامه داد: افراد می توانند با شناخت منطقی و صحیح از شخصیت خود نقاط ضعف و قوت خود را تشخیص دهند و براساس آن به تقویت نقاط قوت خود بپردازند. راهکارهایی برای افزایش **راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس

روانشناس و تحلیلگر مسایل اجتماعی تصریح کرد: برخی دچار اعتماد به نفس کاذب نظیر زیبایی ظاهر، قدرت علمی و فکری، تمکن مالی بالا هستند ولی افرادی که دارای اعتماد به نفس پایینی هستند می توانند با استفاده از این موارد اعتماد به نفس خود را افزایش دهند.

طباطبایی افزود: هنگامی که افراد تقبیح و سرزنش می شوند اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و احساس خفت و خاری به آنان دست می دهد و زمانی که مورد تشویق، تایید و تحسین قرار می گیرند اعتماد به نفس خود را باز می یابند.

وی ادامه داد: افراد می توانند با افزایش آگاهی های خود، دست کم نگرفتن موفقیت های کوچک خود، تمرین برای داشتن ایمانی قوی، بهره گرفتن از تجربه های مشاوران و متخصصان و انتظار داشتن موفقیت خود در کارهای مختلف اعتماد به نفس خود را افزایش دهند.** 90 درصد افراد خود را سرزنش می کنند

طباطبایی با بیان اینکه طبق مطالعات انجام شده 90 درصد انسان ها در ارتباط با خود (گفت و گوی درونی) خود را سرزنش می کنند و تنها 10 درصد در این نوع از ارتباط به خود انرژی مثبت می دهند افزود: افراد با استفاده از روش گفت وگوی درونی با تکرار کردن جملات مثبت می توانند اعتماد به نفس خود را بازیابند و یا آن را افزایش دهند.

وی با بیان اینکه سه عامل ترس، اضطراب و نگرانی اعتماد به نفس افراد را تخریب می کند ادامه داد: تمامی ورزش ها بخصوص ورزش های رزمی در افزایش اعتماد به نفس تاثیر زیادی دارد.** نقش هوش در اعتماد به نفس

این روانشناس و تحلیلگر مسایل اجتماعی تصریح کرد: در دهه 50 میلادی دانشمندان در دانشگاه هاروارد به مساله ای به نام ایکیو یا هوش هیجانی پی بردند که براساس آن آدم هایی که از هوش سرشاری برخوردار بودند متاسفانه به علت نداشتن اعتماد به نفس توانایی انجام بسیاری از کارها را نداشتند و افرادی که از اعتماد به نفس بالا و هوش کمتری برخوردار بودند و بیشتر با چالش های زندگی روبرو شده بودند روز به روز توانایی های خود را از بالقوه به بالفعل تبدیل می کردند و موفق تر می شدند.

سخن آخر اینکه، به والدین توصیه می شود، با رفتارهای غلط، روند ناکامی در فرزندان خود را رقم نزنند و با تشویق و دادن روحیه به فرزندان خود علاوه بر بالا بردن اعتماد به نفس زمینه پیشرفت و ترقی را برای آنان در زمینه های مختلف به ارمغان بیاورند.

خانواده ها باید بدانند چگونه با فرزندان خود رفتار کنند و در برخورد با آنان از چه کلماتی استفاده کنند زیرا کلمات در برخی واقع تاثیر بسیار آرامش بخش و درمانگر و در زمان هایی هم بسیار آسیب زا هستند و ما گاهی ناخواسته با رفتارهای خود تیشه به ریشه زندگی فرزندانمان می زنیم و سرنوشت آنها را به دست خود نابود می کنیم.

اجتمام**7364**1418
گزارش از راضیه زمانی دهکردی
انتهای پیام /*
/ 0 نظر / 8 بازدید