درمان موفق سرطان کبد کودک ایرانی امید برای درمان را برانگیخت

 
       
   
   
تهران بزرگ -ایرنا- سرپرست بخش پیوند سلول های بنیادین بیمارستان محک گفت: با انجام نخستین عمل موفق درمان سرطان کبد کودک ایرانی از طریق ترزیق سلولهای بنیادین، امید این بیماران افزایش یافت.

دکتر "امیر عباس هدایتی اصل" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: برای انجام این عمل سلولهای بنیادی از خون محیطی کودک استخراج و پس از آن مغز استخوان کودک از طریق دارو کاملا تخریب می شود.
وی افزود: سلولهای بنیادی تکثیر شده دوباره از طریق دستگاه به بدن کودک برگردانده می شود و به این ترتیب مغز استخوان جدیدی برای کودک بوجود می آید.
دکتر هدایتی اصل با بیان این که هپاتوبلاستوم شایع ترین نوع تومور کبدی در بین کودکان است، افزود: با پیوند سلول های بنیادی شانس پنج ساله زنده ماندن بیمارانی که دارای تومور هپاتوبلاستوم کبدی هستند به 25 درصد می رسد اما این شانس در بیمارانی که به دیگر تومورهای کبدی مبتلا شده اند 70 تا 75 درصد افزایش می یابد.
وی تصریح کرد: پیوند با سلول های بنیادی به دو دسته عمده، پیوند اتولگ از بیمار به خود بیمار و پیوند آلوژن از دهنده دیگری نظیر پدرو مادر،خواهر و برادر، خون بند ناف بانک خون بند ناف به بیمار تقسیم می شود.
سرپرست بخش پیوند سلول های بنیادی بیمارستان محک افزود: بیمارانی که دچار تومورهای سرطانی نظیر کبد، تومور های غدد لنفافی مثل هوجکین و غیر هوجکین، تومور های بافت نرم عضلانی، تومور های چشم، تومورهای کلیه و تومور های عصبی هستند برای پیوند از سلول های بنیادی خود بیمار به وی استفاده می شود.
دکتر هدایتی اصل اذعان داشت: از پیوند آلوژن برای بیمارانی که مغز و استخوان آنان سلول های بدخیم تولید می کند نظیر بیماران مبتلا به سرطان خون، بیماران تالاسمی، بیمارانی که دچار نقص آنزیمی، بیمارانی که تولید سلول ناکافی دارند و ...استفاده می شود.
وی افزود:با توجه به نوع بیماری از شیوه های درمانی پیوند سلول های بنیادی اتولگ و آلوژن استفاده می شود.
دکتر هدایت اصل ادامه داد: سال گذشته برای درمان بیماران از تمامی شیوه های پیوند سلول های بنیادی نظیر خون محیطی، خون مغزو استخوان، خون بند ناف، از خود بیمار به خود بیمار، از خون فرد وابسته و یا غیر وابسته به بیمار در بیمارستان محک استفاده شد.
سرپرست بخش پیوند سلول های بنیادی بیمارستان محک اضافه کرد: تومور بدخیم کبد در پسران بیش از دختران است.
دکتر هدایت اصل بزرگی شکم یا توده شکم، احساس تورم یا درد شکم، کاهش بی دلیل وزن و بلوغ جنسی زود رس در پسر بچه ها را از مهمترین علائم بروز سرطان کبد در کودکان برشمرد.
وی از دست دادن اشتها، تهوع و زرد شدن را از علائم گسترش یافتن تومور کبد فرد عنوان کرد و تصریح کرد: چنانچه در کودکی این علائم دیده شد باید هر چه سریعتر برای درمان وی اقدام کرد.
دکتر هدایتی اصل تصریح کرد: در حال حاضر از پیوند سلول‌های بنیادی در درمان سرطان های خون همچون انواع لوکمی، سرطان غدد لنفاوی، بیماری هوچکین، تالاسمی، بیماری های متابولیک، کم خونی ناشی از کم کاری مغز استخوان و سرطان چشم یا رتینوبلاستوم در کودکان استفاده می‌شود که همگی در ایران نیز انجام می‌شود.
وی افزود: در بدن انسان‌ها نمونه اولیه‌ای از سلول های بدن قرار داده شده است که می‌توانند به همه سلول‌های دیگر تبدیل شوند و جایگزین سلول های آسیب دیده و سرطانی شوند.
گفتنی است روز شنبه این هفته برای نخستین بار عمل درمان سرطان کبد در کودکان به کمک سلولهای بنیادی در بیمارستان محک بر روی "آرین" یکسال و نیمه با موفقیت انجام شد و ایران پس از آمریکا، ایتالیا و ژاپن، به عنوان چهارمین کشور دنیا موفق به درمان هپاتوبلاستوم کودکان با نتایج موفق شد.
تهرام 7364/ 699

       
/ 0 نظر / 7 بازدید