به بهانه روز جهانی عصای سفید: دیدگانی بسته اما باز به دنیا

تهران بزرگ- چشمانشان بسته اما به روی دنیا بازاست... اینان عصا سفیدانی هستند که چشم و دلشان روشن و روحشان لطیف تر از گل است.. شاید حصرت دیدن دنیا و از آن مهم تر دیدن چهره عزیزانشان و حتی خودشان بر دلشان مانده باشد اما وجود خدا را به خوبی حس کرده اند.
سارا چهره زیبایی دارد و چشمانی به رنگ دریا اما بی نور، او هرگز نمی داند چشمانش به رنگ دریاست چون او تا به حال دریا را ندیده و نمی داند آبی چه رنگی است.
او با رنگ های مختلف خامه و گره های پی در پی آن ها چنان دنیایی از رنگ و هنر را خلق می کند که گویا هزاران بار طرح ها و نقشه های مختلف قالی را دیده است.
سارا تابحال هیچ رنگی را ندیده است اما از بو و ضخامت خامه ها به رنگشان پی می برد و اثر منحصر بفردی را به وجود می آورد که خود از دیدنش محروم است و دیگران از دیدن‌ آن لذت می برند.
او می گوید، با اینکه بافتن یک فرش بسیار زمان بر است و تهیه کردن خامه ها و وسایل مورد نیاز برای بافتن یک فرش بسیار هزینه بر است ولی خریداران پول کمی بابت خرید آن می دهند.
مالک کاوه نیز یکی دیگر از روشندلانی است که سینه اش صندوقچه اصرار مردمانی است که او را محرم اصرار خود می دانند.
او یک روانشناس حاذق است. چهره مهربانی دارد و با تبسم زیبایی که روی لب دارد و سخنان شیوایش درس زندگی به آدمی می آموزد.
مالک یکی از مهمترین دغدغه های زندگیش را نبود منابع جدید رشته روانشناسی به صورت گویا و یا بریل عنوان کرد و گفت: یک روانشناس باید اطلاعاتش به روز باشد ولی منابع جدید یک سال یا حتی بیش از این طول می کشد تا به صورت بریل یا خط گویا در بیاید.
کاوه از مسئولان سازمان بهزیستی خواست با ارائه خدمات بیشتر شرایط را برای معلولان تسهیل کنند.
سعید درفشیان نیز یکی دیگر از روشندلانی است که او نیز همچون دیگر همنوعانش از هوش سرشاری برخوردار است. او هرگز نت های موسیقی را ندیده است اما آن ها را به خوبی می نوازد و طنین صدایش آدم را به وجد می آورد.
او نه تنها یک موسیقیدان است بلکه به خوبی قرآن را قرائت می کند و تا بحال چندین بار در رشته قرائت قرآن کریم رتبه های اول تا سوم کشوری را ازآن خود کرده است.
سعید می گوید: سال گذشته در آزمون سراسری استخدامی سازمان تبلیغات اسلامی شرکت کردم و در این آزمون پذیرفته شدم ولی مسئولان این سازمان به علت معلولیت من، از پذیرش من امتنا کردند.
درفشیان ادامه داد: من درآمد زندگیم را از طریق موسیقی تامین می کنم و این منبع درآمد نیز ثابت نیست و کفاف زندگیم را نمی دهد.
وی از مسئولان خواست نابینایان را همچون دیگر افراد جامعه بپذیرند و اجازه دهند همچون دیگران در نهادها و ارگان های دولتی فعالیت کنند و نگذارند حقی از آنان ضایع شود.
شهریار ثامتی نیز یکی دیگر از روشندلانی است که تکلیفی را که خدا به واسته شغلش به او اعطا کرده به خوبی ادا می کند و با دفاع از موکلان خود هرگز اجازه نمی دهد حقی از کسی پیمال شود.
او می گوید: 10 سال است، کار وکالت انجام می دهم اوایل افراد به سختی قبول می کردند که پرونده های حقوقی خود را به یک وکیل نابینا واگذار کنند ولی کم کم توانستم با حرف زدن آنان را قانع کنم، بعد از آن نیز افراد با مشاهده نتایج پرونده ها به من اعتماد کردن و در حال حاضر افراد زیادی برای پیگیری پرونده های حقوقی خود به من مراجعه می کنند.
همسر شهریار نیز همچون او یکی از روشندلان موفق است و بزودی کار قضاوت مجرمان را در دادگستری به عهده می گیرد.
عباس حسینی مدیر روابط عمومی انجمن نابینایان ایران نیز یکی دیگر از روشندلان است که او نیز همچون دیگر نابینایان مشکلات اقتصادی و اشتغال را دغدغه اصلی نابینایان عنوان می کند و می گوید: هزینه یک فرد معلول دو برابر یک فرد عادی است و در کشور های دیگر برای معلولان حقوق در نظر گرفته می شود.
وی مناسب نبودن پیاده رو ها، باور نکردن توانمندی معلولان توسط مسئولان، کمبود وسایل کمک آموزشی و کافی نبودن خدمات ارائه شده از سوی بهزیستی را از مهمترین موانع پیش روی این قشر برشمرد.
اینان اگر چه از نعمت بینایی محرومند اما با جان و دل هر آنچه را که از دستشان بر آید انجام می دهند، اما آیا کسانی هم که در مقابل چنین افرادی مسئول اند به درستی تکلیفشان را ادا می کنند؟
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در این خصوص در گفت و گو با گزارشگر ایرنا اظهار داشت: مراکز توانبخشی حرفه ای و یکسری از ان جی اوها و انجمن معلولان نظیر انجمن عصای سفید به صورت خودجوش یکسری کلاس های حرفه آموزی برای معلولان مختلف از جمله معلولان ذهنی، نابینا و ناشنوایان برگزار می کنند.

** وجود 114 هزار و 11 نفر نابینا و کم بینا در کشور
"یحیی سخنگویی" افزود: در دنیا 285 میلیون نفر نابینا و کم بینا وجود دارد که 19 میلیون نفر از آنها کودک است.همچنین حدود 114 هزار و 11 نفر نابینا و کم بینا در کشور تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارد که از این میزان 75 هزار نفر از آنان مرد و 39 هزار نفر آن زن است.
وی تصریح کرد: سال گذشته توسط حوزه پیشگیری سازمان بهزیستی حدود دو میلیون و 500 هزار نفر کودک در کشور از لحاظ بینایی مورد معاینه قرار گرفتند که از این تعداد حدود 72 هزار نفر کودک دچار اختلال بینایی شناسایی شد که 13 هزار نفر از آنان دچار تبلی چشم بوده اند.

** اختصاص 10 میلیارد ریال اعتبار برای وسایل کمک آموزشی نابینایان

سخنگویی با بیان اینکه سال گذشته حدود 40 هزار نفر از نابینایان و کم بینایان از وسایل کمک توانبخشی بهره مند شدند، ادامه داد: امسال 10 میلیارد ریال اعتبار برای خرید وسایل کمک آموزشی نابینایان اختصاص یافته است و با خرید این وسایل 120 هزار نفر از معلولان روشندل از این وسایل برخوردار می شوند.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: این اعتبار با توجه به نیاز استان ها صرفا برای خرید وسایل کمک بینایی نظیر نوار کاست، ضبط صوت درشت نما، عصای سفید، ساعت گویا، رایانه گویا، چاپگر بریل، ماشین تایپ اختصاص می یابد.
سخنگویی با بیان اینکه 230 هزار نفر معلول نابینا بی بضاعت مستمری بگیر در کشور تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارد تصریح کرد: این افراد با توجه به میزان معلولیتشان ماهانه از 480 هزار ریال تا 900 هزار ریال حقوق دریافت می کنند.

** افزایش حقوق مستمری بگیران در گرو تخصیص اعتبار

وی در خصوص افزایش میزان حقوق مستمری بگیران افزود: افزایش حقوق این افراد نیازمند بودجه کلان است و در حال حاضر برنامه خاصی برای افزایش حقوق مستمری بگیران در نظر گرفته نشده است.

** بازنگری قانون حمایت از حقوق معلولان

سخنگویی اذعان داشت: در قانون جامع حمایت از حقوق معلولان بازنگری شده و در حال حاضر این قانون در کمسیون اجتماعی ریاست جمهوری قرار دارد و جلسات مربوط به آن در حال برگزاری است.
وی افزود: در این قانون برای استخدام معلولان پنج درصد سهمیه در نظر گرفته شده است.
** احیا و گسترش مراکز حرفه آموزی معلولان
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور افزود: احیا و گسترش مراکز حرفه آموزی معلولان جزء الویت های این سازمان قرار گرفته است و در این برنامه حرفه آموزی افراد براساس نیاز جامعه و توانمندی و علاقه معلولان صورت می گیرد.
سخنگویی ادامه داد: آماده سازی شغلی معلولان نیز جزء یکی دیگر از اولویت های سازمان بهزیستی قرار گرفته است و در این برنامه معلولان تحصیل کرده با مهارت آموزی در زمینه رشته تحصیلی خود در جامعه دارای یک شغل پایدار می شوند
** تلاش برای ایجاد فرصت های برابر برای قشر نابینا
مدیرعامل انجمن نابینایان ایران نیز در این خصوص اظهار داشت: این انجمن تلاش می کند با پیگیری و برنامه ریزی مناسب امکان استفاده نابینایان را از امکانات بالقوه موجود در جامعه فراهم کند تا این قشر همچون دیگران از فرصت های برابر بهره مند شوند.
"علی اکبر جمالی" اشتغال، مسکن، بیمه، کمبود تجهیزات آموزشی و کمک آموشی را از جمله مشکلات پیش روی نابینایان برشمرد و افزود: انجمن نابینایان ایران در راستای رفع مشکلات این قشر می کوشد.
وی ادامه داد: همکاری مسئولان ذی ربط با انجمن نابینایان بسیار ضعیف است و به سختی می توان با آن ها ارتباط برقرار کرد.
جمالی خاطرنشان کرد: این انجمن 500 نفر عضو دارد و سازمان بهزیستی سالانه یکبار 20 تا 30 میلیون ریال کمک مالی به این انجمن می کند و تنها درآمد انجمن از کمک های مردمی تامین می شود.
مدیرعامل انجمن نابینایان ایران با بیان اینکه خدمات ارائه شده به اعضای این انجمن با توجه به مشکلات مالی محدود است افزود: انجمن نابینایان ایران در حد توان خود خدمات حمایتی نظیر پرداخت وام قرض الحسنه، کمک های موردی، تهیه جهیزیه و اردو های سیاحتی و زیارتی به اعضاء خود ارائه می دهد.
** بهزیستی فقط متولی معلولان نیست
جمالی خاطرنشان کرد: طبق قانون اساسی متولی معلولان سازمان بهزیستی است اما سایر ارگان های دولتی نیز به نوبه خود باید به وظیفه ذاتی خود عمل کنند و با رسیدگی به مشکلات این قشر از جامعه، گامی در راستای رفع و تسهیل موانع پیش روی آنان بردارند.
** مرتفع شدن اشتغال معلولان با توانبخشی حرفه ای
وی یکی از مهمترین مشکلات قشر نابینایان را نبود برنامه ریزی صحیح در راستای توانبخشی حرفه ای عنوان کرد و افزود: با برنامه ریزی دقیق و صحیح در زمینه توانبخشی حرفه ای افراد نابینا بخش وسیعی از مشکلات اشتغال این قشر از جامعه رفع می شود.
** مسئولان بهزیستی در آیین روز جهانی عصای سفید حضور نیافتند
جمالی ضمن تشکر از حمایت ها و همکاری شهرداری منطقه سه به ویژه ناحیه پنج این شهرداری در برگزاری آیین بزرگداشت روز جهانی عصای سفید افزود: متاسفانه مسئولان دستگاه های دولتی ذی ربط خصوصا مسئولان بهزیستی با بهانه تراشی در مراسم روز جهانی نابینایان حضور نیافتند.
به گزارش ایرنا، یونسکو در سال 1950، پانزده اکتبر(23 مهر) را به عنوان روز جهانی عصای سفید نامگذاری کرد سازمان آموزشی، علمی، فرهنگی ملل متحد یونسکو و شورای جهانی نابینایان، در جلسه‌ای مشترک قانون (عصای سفید) را درسال 1950 بررسی کرده و به تصویب رساندند بر این اساس قانون عصای سفید، تصویری جدید از نابینایان را در جامعه ترسیم کرد.
راضیه زمانی دهکردی
/ 0 نظر / 5 بازدید