یک سال با شورای عالی استان ها؛

از قضیه مصرف بهینه آب تا حکایت کلان شهرها و گذرنامه سیاست
تهران- ایرنا- 49طرح در سال اول دوره چهارم شورای عالی استان ها در کمیسیون های پنج گانه و صحن علنی شورای عالی استان ها مصوب شد که تعدادی از آنها به شوراهای سراسر کشور برای اجرا ارسال و تعدای نیز به مجلس و دولت ارسال شده تا در صورت لزوم از طریق دولت ابلاغ یا به صورت لایحه به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شود.
کد خبر: 81543091 | تاریخ خبر: 25/12/1393 - 11:45
طرح دو فوریتی نحوه تامین بخشی از اعتبار مورد نیاز شوراهای فرا دست در اجلاس شورای عالی استان ها یکی از طرح هایی است که در سال 93 تصویب و به شوراها برای اجرا ابلاغ شد.

براساس ماده واحده این طرح شوراهای اسلامی شهر موظف هستند براساس بخش اول ضوابط مالی از فصل دوم ضوابط تهیه و تنظیم بودجه، بخشنامه های بودجه سالانه شهرداری های کشور در بودجه سنواتی خود، بودجه مورد نیاز شوراهای فرا دست را به میزان دو درصد اعتبار مصوب پیش بینی، تصویب، تامین و پرداخت کنند.

شوراهای اسلامی شهرها و شهرداری های ذی ربط مجاز هستند از محل اعتبارات موضوع ماده 16 و 17 بودجه شهرداری ها نیز به شوراهای فرا دست کمک کنند. زمان پرداخت این کمک شش ماه اول سال تعیین شده است.

** مصوبه کمک به مناطق آسیب دیده در حوادث غیر مترقبه

طرح دو فوریتی کمک به مناطق آسیب دیده در حوادث غیر مترقبه نیز در سال جاری تصویب و به شوراهای سراسر کشور ابلاغ شد.

براساس ماده واحد این طرح در راستای ماده 73 قانون شهرداری ها مصوب 11 تیر ماه 1334 با اصلاحات و الحاقات بعدی، در هنگام حوادث غیر مترقبه ای که در داخل کشور رخ می دهد شوراها، شهرداری ها و دهیاری های کشور می توانند در پی تصمیم دولت ( مدیریت ستاد حوادث غیر مترقبه کشور یا استان) و یا با اعلام رییس شورای عالی استان ها با تصویب شورای اسلامی مربوطه و در سقف اعتبارات مصوب خود همیاری مردمی نسبت به کمک رسانی به آسیب دیدگان اقدام کنند.

** الزام شوراها و شهردارای ها به اجرای اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی

طرح الزام شوراها و شهردارای ها به اجرای اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی یکی دیگر از مصوبات در شورای عالی استان ها محسوب می شود.

براساس ماده واحده این طرح شوراهای اسلامی، شهرداری ها و دهیاری های سراسر کشور مکلف شدند با تشکیل کارگروه تخصصی با الویت قراردادن راهبردها و الزامات تعیین شده در پیام نوروزی مقام معظم رهبری مبنی بر نامگذاری سال 93 به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی و تطبیق این شاخص ها و راهبردها با حوزه وظایف و اختیارات خود اقدام کنند.

** اخذ عوارض بهای خدمات از اتباع خارجی

دستورالعمل اجرایی تبصره دو ماده واحد شورای عالی استان ها در خصوص اخذ عوارض بهای خدمات از اتباع خارجی نیز در سال 1393 به تصویب رسید و از سوی این شورا به شوراهای اسلامی سراسر کشور ابلاغ شده است.

به موجب بندهای 16 و 26 ماده 71 قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شورای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب سال 75 و اصلاحات بعدی آن شوراهای اسلامی هر یک از شهرها و روستا های کشور می توانند نسبت به وضع بهای خدمات اتباع خارجی ساکن در آن شهر و روستا که دارای مجوز کار یا مدرک شناسی صادره از سوی وزارت کشور و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران هستند به استثنای کارکنان ساکن در سفارتخانه ها و کنسولگری ها که از خدمات شهری بهره مند هستند اقدام کنند.

براساس نرخ پایه بهای عوارض خدمات مصوب سال 93 ، به ازای هر نفر یک میلیون ریال معادل ( یکصد هزار تومان) عوارض تعیین می شود و برای سال های بعد به میزان نرخ تورم سالانه که از سوی بانک مرکزی اعلام و به این مبلغ اضافه می شود.
** مصوبه گذرنامه سیاسی

طرح اصلاح بند 4 ماده 10 قانون گذرنامه در صحن علنی شورای عالی استان ها نیز در سال جاری تصویب شد.

براساس بند 4 ماده 10 قانون گذرنامه برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای محمع تشخیص مسلحت نظام، اعضای شورای عالی امنیت ملی، نمایندگان مجلس خبرگان رهبری، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس واعضای شورای عالی استان ها، رییس شورای اسلامی شهر تهران و روسای شورای اسلامی سایر کلان شهرها گذر نامه سیاسی صادر می شود.

** مصرف بهینه منابع آب

طرح مدیریت مصرف بهینه منابع آب شاید یکی از مهمترین طرح هایی باشد که به وسیله شوراها و شهرداری ها در شورای عالی استان ها به تصویب رسید و به شوراهای سراسر کشور ابلاغ شد.

مصرف بهینه منابع آب به وسیله شوراهای اسلامی، شهرداری ها و دهیاری ها با هماهنگی وزارتخانه های جهاد کشاورزی و نیرو در حوزه اداری و ستادی و واحدهای تابع و وابسته با استفاده از آموزش های کاربردی و راهبردی نحوه استفاده بهینه از منابع آب( آبخیزداری) و صرفه جویی داده شود.

**25 اسفند روز شهردار

در سال 93 همچنین براساس طرح شورای عالی استان ها 25 اسفند ماه روز شهادت شهید باکری به عنوان روز شهردار نامگذاری شد که برای ثبت در تقویم ملی به شورای فرهنگ عمومی پیشنهاد شد.

طرح هایی نظیراصلاح قانون شوراها به ویژه ابهامات و مشکلات عدیده ای که در زمینه رای گیری در سطح شورای فرادست است، زمانت اجرایی برای حضور وزرا و روسای سازمان ها و تعیین شدن تعداد اعضای علل بدل شوراهای فرادست از دیگر مصوبات مهمی است که توسط شورای عالی استان ها تصویب و به مجلس شورای اسلامی و دولت ارسال شده است.

** امضای تفاهم نامه در راستای امورات شوراها

در پایان باید یادآور شد که در سال 1393 همچنین در راستای تقویت امورات شوراها تفاهم نامه هایی نیز با وزارت آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، وزارت کار و رفاه اجتماعی، سازمان نهضت سواد آموزی و کمیته حضرت امام خمینی (ره) در صحن علنی شورای عالی استان ها به امضا رسید.
گزارش از راضیه زمانی دهکردی
اجتمام**7364** 1418
انتهای پیام /*
/ 0 نظر / 13 بازدید