جستجوی نشاط در موادی که مصرف آن حرمان به بارمی آورد

شهرکرد- چند سالی است که مصرف مواد رونگردان صنعتی شیوع یافته، تفاوت شکل ظاهری این مواد وعوارض آن درمقابل موادمخدر سنتی مانند تریاک،باعث شده تا برخی به خصوص درگروه های سنی نوجوانان وجوانان به اشتباه مصرف این مواد را عامل اعتیاد ندانسته و در دام مصرف این گونه مخدرها گرفتار شوند.

 

مصرف قرص های شادی آور، روانگردان یا اکستازی با نام علمی دی اکسی آمفتامین باب جدیدی را درآسیب های اجتماعی گشوده این مواد به شکل قرص با طرح هایی نظیر لنگرگاه، بنز، استار، هیولا، پروانه قرمز، صورت خندان و کپسول های شفاف است و از اثرات مخربی در مصرف کنندگان برجا می گذارد که بعضا پس از ترک به آسانی این آثار از بین نمی رود.

به گزارش ایرنا، کشفیات نیروی انتظامی و دستگیری هایی که از توزیع کنندگان و مصرف کنندگان این مواد صورت گرفته مبین آن است که مصرف موادمخدر روانگردان در حال افزایش است و به دلیل تفاوت هایی که این گونه مواد با مخدرهای سنتی دارد،‌ کشف مصرف آن برای خانواده ها دشوار است.

اعتیاد به مخدرهای صنعتی و روانگردان نیز با توجه به ذهنیتی که افراد جامعه نسبت به اعتیاد دارند و تنها آنرا در استفاده از مواد مخدری مانند تریاک ، هروئین ، کراک و سایر مخدرهای سنتی می بینند،‌ روبه گسترش نهاده است که این مسئله آگاه کردن جامعه نسبت به آسیب های مواد مخدر محرک و روانگردان را دوچندان کرده است.

ˈاکس می خوری تا انرژیت مضاعف شود، ضریب هوشی ات بالاتر برود، تا زودتر درسها را حفظ کنی، تا رها شوی از مشکلات و لحظاتی بدون هیچ دغدغه ای خوش باشیˈ اینها جملاتی است که مصرف کنندگان این مواد در نخستین روزهای آشنایی با اکس و دیگر مخدرهای محرک و روانگردان شنیده اند.

حالا که اکس مصرف کرده ای چنان انرژیت زیاد شده که آرام و قرار نداری و بی خواب شده ای، دیگر نمی دانی پنج صبح است یا سه نصف شب، صدای ضبط را چنان بلند کرده ای که پنجره ها می لرزد، آنقدر تخته گاز رفته ای که ساعت ها پس از زیر کردن عابر پیاده هنوز نفهمیده ای چه اتفاقی افتاده و دوست دیگرت را که نئشه مصرف روانگردان بوده با سرعت 90 کیلومتر برای خرید از ماشین در حال حرکت پیاده کرده ای و پرواز از پشت بام آپارتمان 10 طبقه پس از مصرف اکس را تجربه و با سقوطی سریع پایان داده ای.

اما پس از یک سرخوشی کاذب که دیری نپاییده، آثار سوء مصرف مخدرهای محرک و روانگردان تا عمر داری گریبان گیرت شده ، حالا دیگر معتاد شده ای و هر کسی به چهره ات نگاه می کند، می گوید: قیافه اش مثل مجنون هاست.

قبل از پرداختن به عوارض سوء مصرف مواد محرک و روانگردان و اظهار نظر کارشناسان و مسوولان چهارمحال و بختیاری در خصوص مصرف این مواد، گزارشگر ایرنا با چند نفر از مصرف کنندگان مواد محرک به گفت و گو نشسته که صحبت های آنان در بخش ذیل آمده است.

ˈرضا مˈ پسر جوانی است که برای رهایی از مشکلاتش به پیشنهاد یکی از دوستانش بارها قرص اکس مصرف کرده، می گوید: یک روز که اکس مصرف کرده بودم، همراه دوستم سوار ماشین شدیم و بیرون رفتیم، آن روز حال خودم را نمی فهمیدم و با ماشین تخته گاز می رفتم ، وقتی به خودم آمدم که یک نفر را زیر کرده بودم و دیگر کار از کار گذشته بود.

او می گوید: با مصرف اکس نه تنها مشکلاتم کم نشد حالا به شدت افسرده شده ام و به خاطر تصادف ناشی از مصرف اکس و مرگ یک انسان بی گناه باید روزگار سختی را در زندان سپری کنم .

ˈمریم زˈ دانشجوی رشته پزشکی باافسوس می گوید: از چند نفر از دوستانم شنیده بودم مصرف قرص اکس باعث می شود هوش آدم بالاتر برود و درسها را زودتر حفظ کند، من هم برای اینکه حجم کتاب هایم زیاد بود و می خواستم سریعتر مطالب را حفظ کنم، تصمیم گرفتم اکس مصرف کنم با مصرف این قرص چنان انرژیم زیاد شد که آرام و قرار نداشتم و نمی توانستم یک جا بنشینم و کارم به بیمارستان کشید و باعث شد آن ترم مشروط شوم .

ˈعلی رˈ پسر جوانی است که به شیشه و اکس معتاد است، می گوید: اوایل از این مواد در شب نشینی های دوستانه استفاده می کردم تا بیشتر خوش باشم ولی کم کم به این مواد معتاد شدم و هیچ چیز در محیط اطرافم مرا خوشحال نمی کرد.

او می افزاید: پس از اعتیاد به اکس و شیشه افسرده شده بودم برای رهایی از این حالت دوباره شروع به مصرف اکس و شیشه کردم تا اینکه به شدت به این مواد معتاد شدم و پس از مصرف این مواد و توهم هایی که به دنبال آن ایجاد می شد، مرتکب مزاحمت برای دیگران و خلاف های دیگری شدم که به دستگیری ام منجر شد.

ˈشیدا لˈ دختری است که ناخواسته یکبار مواد محرک مصرف کرده ، می گوید: یک روز یکی از دوستانم مرا به خانه دعوت کرد، وقتی رفتم دیدم این مهمانی با بقیه مهمانی ها فرق دارد و با روحیه من سازگار نیست، چند دقیقه ای نشستم و بعد به دوستم گفتم می خواهم بروم، دوستم با اصرار مرا نگه داشت.

وی اضافه کرد: بعد برایم یک لیوان شربت آورد بعد از خوردن شربت حالم دگرگون شد، ضربان قلبم به شدت بالا رفت واحساس انرژی زیادی می کردم ، دیگر حال خودم را نمی فهمیدم، مصرف مواد محرکی که به شربت اضافه شده بود به قلب و کلیه های من آسیب رساند و همچنان تحت درمانم.

یک کارشناس ترک اعتیاد بهزیستی چهارمحال و بختیاری در خصوص اکس و دیگر محرک های صنعتی به گزارشگر ایرنا، گفت: آمفتامین ها یا روانگردان ها به لحاظ ترکیبات شیمیایی که دارند اسم های متفاوتی نظیر قرص های اکستازی ، شیشه و... دارند.

ˈمهرداد رضاپورˈ افزود: آمفتامین ها جزء دسته مواد مخدر محرکی هستند که سیستم یا دانش مغزی را تحت شعاع قرار داده و باعث می شود میزان ترشح دوپامین مغز افزایش یابد.

وی تصریح کرد: با افزایش ترشح دوپامین مغز ، سیستم لذت و پاداش فرد بالا می رود و فرد به علائمی نظیر لذت های آنی و بیش از حد، احساس سرخوشی، غافل شدن از محرک های بیرونی، شادی کاذب و سبکی دست می یابد.

رضاپور گفت: زمانی که فرد چندین بار از مواد مخدر محرک استفاده کند، سیستم پاداش مغزی او دیگر با عوامل طبیعی تحریک نمی شود و در این صورت فرد دچار احساس کلافگی و بی قراری شده و دوباره به سمت محرک ها می رود.

وی تصریح کرد: با برهم خوردن تعادل هورمون های مغز، تعادل روانی فرد نیز به هم می خورد و فرد دچار توهم دیداری، شنوایی و لامسه می شود و با اجسام بی جان ارتباط برقرار می کند و کارهای نامعقول انجام می دهد.

یکی دیگر از کارشناسان ترک اعتیاد بهزیستی چهارمحال و بختیاری نیز در این باره می گوید: آمار مراجعه کنندگان به مراکز ترک اعتیاد بهزیستی استان نشان می دهد، درصد گرایش به محرک ها (روانگردان ها) در حال افزایش است.

ˈتقی حسینیˈ افزود: با توجه به قرائن و شواهد موجود چهار درصد جمعیت استان چهارمحال و بختیاری معادل 34 هزار نفر مواد مخدر مصرف می کنند که عمده آنان مصرف کننده مواد مخدر سنتی هستند.

وی از تغییرالگوی مصرف مواد مخدر معتادان از خانواده مرفین به سمت مواد محرک خبر داد و تصریح کرد: در نیمه اول امسال 45 درصد بیماران مراجعه کننده به مراکز ترک اعتیاد بهزیستی چهارمحال و بختیاری به تریاک و مشتقات این مواد، 25 درصد به هروئین و اگر حشیش را جزء مواد روانگردان به حساب آوریم پنج درصد به مواد مخدر محرک (روانگردان) و 25 درصد دیگر به سایر مواد مخدر نظیر کراک، نورجیزک، تم جیزک ، هروئین مایع و... معتاد بوده اند.

حسینی گفت: در نیمه اول سال جاری دو درصد مراجعه کنندگان به مراکز ترک اعتیاد بهزیستی استان بین سنین 15 تا 20 ساله ،35 درصد سنین20 تا 30 سال ، 40 درصد سنین 30 تا 40 سال ، 16 درصد سنین 40 تا 50 سال و سن هفت درصد بالای 50 سال بوده است.

وی افزود: تعداد مراجعه کنندگان خانم به مراکز ترک اعتیاد استان نیز نسبت به سال های گذشته رشد داشته است .

مسئول ترک اعتیاد بهزیستی چهارمحال وبختیاری نیز گفت: 17 مرکز ترک اعتیاد غیردولتی، یک مرکز ترک اعتیاد دولتی و 14 کمپ ، خدمات ترک اعتیاد و بهبود معتادان را در استان ارائه می دهند.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان چهارمحال و بختیاری گفت: این استان از استان های گروه چهار کشور از حیث تهیه و توزیع مواد مخدر است که نسبت به استان های دیگر از وضعیت بهتری برخوردار است .

سرهنگ ˈمحمدرضا رمضانیˈ افزود: از انواع مواد مخدرمحرک مصرف شیشه دربین جوانان استان چهارمحال و بختیاری بیشتر شیوع دارد.

وی تصریح کرد: یکی از عوامل ایجاد تنش در خانواده ها و یا اجتماع مصرف قرص های محرک و شیشه است که با ثاثیرگذاری بر سیستم مغز باعث می شود فرد از حالت طبیعی خارج و کنترل خود را از دست بدهد و به خود و دیگران آسیب بزند و محیط خانه و کار را متشنج کند .

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی چهارمحال وبختیاری افزود: بیشترین استفاده کنندگان از مواد روانگردان جوانان هستند که در این زمینه پلیس مبارزه با موادمخدر با برگزاری کلاس های آگاه سازی و آموزش همگانی درمدارس، دانشگاه ها و ادارات دولتی در جهت افزایش اطلاعات و آگاهی های گروه های مختلف در معرض آسیب های ناشی از مواد مخدر تلاش هایی را صورت داده است.

11/558/

/ 0 نظر / 10 بازدید