علائم های عصبی گذرا، از نشانه های بروز سکته های مغزی در افراد است

تهران بزرگ-ایرنا- رئیس انجمن سکته مغزی ایران گفت: علائم های عصبی گذرا باعث قطع ناگهانی خون به سلول های مغز و بروز علائمی نظیر تاری دیدناگهانی، اختلال ناگهانی در تکلم، ضعف اندام های یک طرف بدن در افراد می شود و ممکن است باعث بروز سکته در افراد شود.

 

دکتر ˈ محمد رضا قینیˈ روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد:زمانی که یکی از رگ هایی که به مغز خونرسانی می کند بر اثر عواملی نظیر لخته شدن خون در رگ و تنگ شدن رگ دچار اختلال شود مغز کارکرد خود را از دست می دهد.

وی افزود: متاسفانه گاهی بیمار یا اطرافیان وی متوجه نمی شوند که فرد دچار سکته مغزی شده است چون سکته مغزی همانند سکته قلبی دردناک نیست، در نتیجه فرصت طلایی سه تا چهار ساعت و نیم درمان بیمار از دست می رود.

دکتر قینی تصریح کرد: در صورتی که هر نوع اختلال ناگهانی در حرکات جسمی فرد نظیر ضعف ناگهانی، سرگیجه ناگهانی، ضعف بینایی و دو بینی دیده شود باید جدی گرفته شود و بیمار را ظرف مدت کمتر از دو ساعت به مراکز درمانی ارجاع داد.

رئیس انجمن سکته مغزی ایران ادامه داد: تمام اقدامات اولیه و پیشرفته نیازمندسرعت عمل اطرافیان بیمار، تیم اورژانس و تیم سکته مغزی در بیمارستان است و چون اقدامات پزشکی بویژه انجام سی تی اسکن نیز زمان بر است، در نتیجه باید از تمام دقایق به نفع بیمار استفاده کرد.

دکتر قینی افزود: از زمانی که خون رسانی به مغز دچار اختلال می شود حدود دو میلیون سلول مغز از بین می رود برای جلوگیری از بین رفتن سلول های مغز از همان دقایق اولیه باید بیمار را به واحدهای سکته مغزی ارجاع داد.

وی خاطر نشان کرد: طبق استانداردهای جهانی باید به ازای هر یک میلیون نفر یک واحد سکته مغزی وجود داشته باشد.

دکتر قینی تصریح کرد: به دلیل وجود امکانات خاص و کادر پرسنلی مجرب که آموزش های لازم در خصوص مواجهه و درمان بیماران سکته مغزی را فرا گرفته اند بیمارانی که به واحد سکته مغزی مراجعه می کنند شانس بهبوی بیشتری نسبت به افرادی که به دیگر مراکز درمانی مراجعه کرده اند را دارند.

رئیس انجمن سکته مغزی ایران گفت:فردی که دچار سکته مغزی شده و برای درمان به واحدهای سکته مغزی مراجعه کرده است بعد از سه ماه 30 تا 40 درصد از توانایی جسمی وی باز می گردد و فرد می تواند به صورت مستقل کارهای شخصی خود را انجام دهد.

دکتر قینی ادامه داد: بیمارانی که حتی بعد از پنج یا شش ساعت بعد از سکته مغزی به این واحد ها ارجاع داده شده اند بعد از مرخص شدن از بیمارستان وضعیت عصبی بهتری نسبت به دیگر بیمارانی که دچار سکته مغزی شده بودند و به دیگر مراکز مراجعه کرده اند داشته اند.

وی با بیان اینکه در کشور پنج واحد سکته مغزی که به استانداردهای جهانی نزدیک است وجود دارد افزود: متاسفانه تعداد این واحدها در کشور بسیار کم است.

دکتر قینی اضافه کرد: باید بیشتر از آنکه به دنبال روش های جدید درمان سکته های مغزی باشیم به دنبال پیشگیری و درمان زمینه های خطر این بیماری بود.فشار خون بالا علت اصلی سکته های مغزیرئیس انجمن سکته مغزی ایران گفت: فشار خون بالا اصلی ترین علت زمینه ای بروز سکته های قلبی و مغزی در افراد بشمار می رود.

وی افزود:با رعایت رژیم غذایی مناسب، کاهش وزن، کنترل فشار و چربی خون، ترک سیگار و کنترل و درمان بیماری های قلبی ـ عروقی می توان از بروز سکته مغزی جلوگیری کرد.

وی سن شایع ابتلا به سکته های مغزی در افراد را حدود 45 سال به بالا عنوان کرد و افزود: بروز سکته های مغزی به علت زمینه های ژنتیکی در مردان بیش از زنان است.

رئیس انجمن سکته مغزی ایران ادامه داد: اطرافیان بیمار باید مراقبت های اولیه را برای بیماری که دچار سکته مغزی شده تا رسیدن کادر درمانی اورژانس انجام دهند و با خواباندن بیمار راه تنفس او را از طریق خارج کردن دندان های مصنویی و بیرون آوردن خلط از دهان وی باز کنند.

دکتر قینی گفت:در صورتی که بیمار کاملا هوشیار باشد باید دراز کشیده و با ماساژ گردن بیمار، حداکثر جریان خون مغزی برای او فراهم شود و اگر فرد حالت خواب آلودگی یا تهوع و استفراغ داشته باشد در این صورت باید به یک سمت بخوابد تا از انسداد ریوی هنگام استفراغ جلوگیری شود.

وی تاکید کرد: اگر بیمار دارای فشار خون بالا باشد باید از پایین آوردن فشار خون بیمار جدا خودداری کرد چرا که ممکن است باعث وخیم تر شدن شدت ضایعه می شود.

رئیس انجمن سکته مغزی ایران افزود: تا زمانی که تصویربرداری از مغز صورت نگرفته باید از دادن آسپرین به بیمار خودداری کرد، زیرا در صورتی که سکته مغزی از نوع خونریزی باشد، آسپرین شدت آن را افزایش می دهد.

وی تصریح کرد: بعد از اولین سکته مغزی زمینه خطر برای سکته های بعدی در فرد ایجاد می شود که باید زمینه های خطر بیمار نظیر فشار خون، چربی خون و... بیمار به شدت کنترل شود و بیمار تحت نظر پزشک دارو های ضد پلاکت خود را مرتب استفاده کند.

هنگامی که خون رسانی به مغز به دلایل مختلفی نظیر لخته شدن خون در رگ و تنگی عروق بدرستی صورت نگیرید فرد دچار سکته مغزی می شود و با ایجاد اختلال در سلول های مغز عملکرد آن قسمت از بدن مختل می شود.

تهرام 7364 /1600/

/ 0 نظر / 5 بازدید