شهدا چراغ های روشنی برای تمامی اعصار هستند

 
       
   
   
 
شهدا چراغ های روشنی برای تمامی اعصار هستند
تهران بزرگ-ایرنا- شهادت فنا شدن انسان برای نیل به سرچشمه نور و نزدیک شدن به هستی مطلق است شهادت عشق به وصال محبوب و معشوق در زیباترین شکل است.

شهادت مرگی از راه کشته شدن است که شهید آگاهانه و بخاطر اهداف مقدس و به تعبیر قرآن (فی سبیل الله) آن را انتخاب می کند یعنی شهید در راهی کشته می شود که هر دو ارزش آگاهانه و فی سبیل الله را داراست و چنین مرگی به تعبیر پیامبر(ص) شریفترین و بالاترین نوع مردن است.
خون‌ شهید در حکم‌ مطهِّرات‌ همه گناهان‌ و ناپاکی‌ها را می‌شوید و شهید را به‌ مقام‌ اولیا و خاصان‌ خداوند می‌رساند.
رسول‌ خدا (ص) در این باره می فرماید: هیچ‌ قطره‌ای‌ نزد خداوند از قطره خونی‌ که‌ در راه‌ خدا ریخته‌ شود، محبوب‌تر نیست‌.
شهید "مرتضی‌ مطهری"‌ در این‌ باره‌ می‌گوید: روح‌ و شخصیت‌ شهید آن‌ چنان‌ پاک‌ و وارسته‌ شده‌ که‌ در بدنش‌ و درخونش‌ و حتی‌ در جامه‌اش‌ اثر گذاشته‌ است‌.
بدن‌ شهید یک‌ «جسد متروح‌» است‌؛ یعنی‌ جسدی‌ است‌ که‌ احکام‌ روح‌ بر آن‌ جاری‌ شده‌، بدن‌ و جامه شهید از ناحیه روح‌ و اندیشه‌ و حق‌ پرستی‌ و پاک ‌باختگی‌اش‌ کسب‌ شرافت‌ کرده‌ است‌.
در جنگ تحمیلی کشور عراق علیه کشور ایران طی هشت سال دفاع مقدس جوان های زیادی برای دفاع از خاک و کیان کشور عزیزمان به درجه رفیع شهادت نائل شدند.
شهیدان مظهر هدف، تلاش و چراغ راه ما و نسل های بعدی هستند.
شهدا چه سعادتمند بودند که دین خود را به اسلام و ملت ایران ادا کردند و به جایگاه مجاهدین و شهدای اسلام شتافتند.
شهیدان همچون چراغ های روشنی هستند که در تمامی اعصار افراد می توانند از آنان مدد بگیرند و با قدم بر داشتن در راه آنان به سعادت برسند.
گزارشگر ایرنا در خصوص مقام و منزلت شهدا با چند نفر از خانواده های شهدا به گفت و گو نشسته که نتیجه در ادامه می آید.
"سید حسن رضوی" برادر شهید "سید محمود رضوی" 24 ساله و شهید "سید محسن رضوی" 23 ساله گفت: برادران من به فاصله یکسال به شهادت رسیدند و هر کدام دارای یک فرزند هستند.
وی ادامه داد: برادرانم در وصیت نامه های خود ما را به اقامه نماز اول وقت، پیروی از مقام معظم رهبری، درست زندگی کردن و صداقت داشتن فراخوانده اند.
رضوی تصریح کرد: شهدا با اراده و ثبات در راه و اهداف خود درس ایستادگی و آزادگی به ما آموختند.
این برادر شهید افزود: شهدا با اهداف عالیه برای حفظ ارزش های نظام جمهوری اسلامی و دفاع از جان و ناموس خود با جان و دل به نبرد با حق علیه باطل رفتند ما نیز باید دنباله رو آنان باشیم و اجازه ندهیم احدی به نظام جمهوری اسلامی خدشه وارد کند.
وی افزود: استکبار جهانی به ویژه آمریکا و اسرائیل که مسبب اصلی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بودند فهمیدند هرگز نمی توانند به نظام جمهوری اسلامی که پشتوانه عظیمی همچون مردم دارد خدشه وارد کنند.
"خسرو علیاری" فرزند شهید "علیار علیاری" نیز اظهار داشت: زمانی که پدرم به جبهه رفت من چهارم دبیرستان بودم به پدر گفتم اجازه دهید من به جای شما به جبهه بروم گفت: همیشه آرزو داشتم در رکاب امام حسین (ع) باشم حالا توفیق نصیب من شده و باید به فرمان امام خمینی (ره) برای دفاع از کشورم به جبهه روم.
وی افزود: رفتار و عقاید پدرم آنچنان بر روی من و برادرم تاثیر گذاشت که مدتی بعد من و برادرم نیز به جبهه رفتیم.
علیاری ادامه داد: عشق و علاقه من نسبت به خانواده شهدا و ایثارگران باعث شد که از سال 62 با وجود اینکه می توانستم در جاهای مختلف مشغول به کار شوم، بنیاد شهید و امور ایثارگران را برای کار انتخاب کنم.
فرزند شهید علیاری تصریح کرد: اگر ما بتوانیم مانندحضرت زینب (ص) پیام رسان خون شهیدان باشیم وظیفه خود را بدرستی انجام داده ایم.
وی افزود: امام خمینی(ره) در 22 اسفند سال 58 دستور تاسیس بنیاد شهید و ایثارگران را داد که این نشان دهنده مقام و منزلت شهدا و ایثارگران است.
علیاری ادامه داد: امیدوارم ما نیز دنباله رو شهدا باشیم و بتوانیم در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت قدم های موثری برداریم.
"حامد رضایی" فرزند شهید" ناصر رضایی" یکی دیگر از افرادی است که پدرش به جنگ حق علیه باطل رفت و به مقام رفیع شهادت نائل شد او نیز در این خصوص گفت: در نامه هایی که از پدرم بجای مانده پدرم ما را به خدا محوری، دینداری و اطاعت از ولایت فقیه فراخوانده است.
رضایی تصریح کرد: من فقط دو سال سن داشتم که پدرم به جبهه رفت و از آنجایی که قیافه من بسیار شبیه پدر است اطرافیان با دیدن من به یاد پدر می افتند و خاطراتی را که از پدر به یاد دارند برای من نقل می کنند.
پسر شهید رضایی افزود: یک خانم می گفت: پدر شما با دیگران بسیار متفاوت بود و در آن زمان که با افراد بسیار بد برخورد می شد پدرت از کتب های شهید مطهری در خصوص حجاب برای ما نامه می نوشت و یک کتابخانه در زیر زمین بر پا کرده بود و به افراد محله کتاب می داد.
وی ادامه داد: شهدا زنده اند و کسی نمی تواند به درستی مقام و منزلت شهدا را درک کنند.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان تهران در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: باور عمیق قلبی ما به عنوان خادمان شهدا این است که شهدا زنده اند و ناظر بر اعمال و رفتار ما هستند.
"عبدالله مرتضوی" افزود:حادثه و رویداد هایی که اتفاق افتاده بیانگر ارزش و مقام والای شهدا است، ما افتخار می کنیم که مدل افتخار خدمت به شهدا و خانواده شهدا بر گردن ما انداخته شده است.
وی ادامه داد: تکریم شهدا، ایثارگران و خانواده های آنان وظیفه انسانی، الهی و اخلاقی ماست.
مرتضوی تصریح کرد: شهدا گوهران تابناکی بر پیشانی ملت ایران هستند و هر دل آگاه و وجدان پاکی تکریم و سپاس مقام شهدا و خانواده آنان را بر خود فرض و لازم می داند .
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان تهران افزود: شهیدان ما در راه شهدای کربلا قدم برداشتند و خون آنان امتداد خون شهیدان کربلاست.
مرتضوی ارائه خدمات و تسهیلات به ایثارگران بر عهده دارد و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به نسل حاضر و نسل های را از مهمترین وظایف بنیاد شهید و امور ایثار گران برشمرد.
وی افزود: بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای انتقال فرهنگ شهدا به جمع آوری و چاپ اعلام شهدا نظیر کتاب ها، نوشته های مکتوب،اشعار و وصیت نامه های به جا مانده از آنان پرداخته است.
مرتضوی تصریح کرد: علاوه بر بنیاد شهید و امور ایثارگران سایر دستگاه ها و ارگان های دولتی باید برای معرفی و تبیین جایگاه شهدا به نسل حاضر و نسل های آینده تلاش کنند تا آنان شهدا را الگوی خود قرار دهند و دنباله رو راه آنان باشند.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان تهران افزود: امسال روز 22 اسفند که سالروز تاسیس بنیاد شهید و امور ایثارگران است به نام روز بزرگداشت شهدا نامگذاری شده است.
مرتضوی ادامه داد: 57 عنوان برنامه به مناسبت بزرگداشت روز شهدا از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار می شود.
وی تجلیل از شهدای صنف های مختلف و شناسایی آنان به نسل های حاضر و آینده،کاشت 22 هزار نهال به نام شهدا در منطقه خوجیر، تجلیل از عوامل فیلم سینمایی شیار 143، تجلیل از فرزندان شهدا شاعر و سرآمدان قرآنی، تجلیل از 22 شهید طلبه، تجلیل از خانواده هایی که سه فرزند آنان به درجه شهید نائل شده اند و ... را از جمله برنامه های روز شهدا برشمرد.
گزارش از راضیه زمانی دهکردی
7364

       
 
/ 1 نظر / 7 بازدید