گزارش

 

کدام سطل و کدام چالش

تهران-ایرنا- این روزها بازار چالش های سطل آب یخ، برنج و خاک در دنیا داغ است و افراد عادی و برجسته با انجام کارهای نمادین تحت تاثیر این چالش ها قرار گرفته اند که جای تامل دارد.

کد خبر: 81294018 | تاریخ خبر: 09/06/1393 - 12:12
 

 

این روزها مردم کشورمان بخصوص افراد سرشناس و برجسته با پیروی از مردم آمریکا در حال گسترش چالش آب یخ هستند امری که نه تنها دردی از بیماران ای ال اس را دوا نمی کند بلکه باعث ترویج برخی فرهنگ های غلط و اسراف آب این مایع حیاتی در کشور در مقطع کنونی و فصل کم آبی شده است.

وقتی به ماهیت جهانی چالش دقیق می شویم، درخواهیم یافت که ظاهرا از کاری که به قصد خیرخواهی در جهان به راه افتاده، به کشور ما چیزی بیشتر از یک تفریح نرسیده، زیرا در اصل این کمپین برای آگاهی بخشی درباره یک بیماری نادر و سخت به راه افتاده و هدفی که دنبال می کند، جذب کمک های عمومی برای گسترش تحقیقات روی آن و در نتیجه یافتن راه درمان آن است.

بیشترین نقدی که به چالش سطل آب یخ شده این است که ما با نگاه کردن سطحی به موضوع در شرایطی که دولتمردان خشک شدن سفره های زیرزمینی، استفاده بهینه و صرفه جویی در مصرف آب را به ما گوشزد می کنند در حال هدر دادن این مایع حیاتی هستیم.

متاسفانه برخی از چهرهای برجسته فرهنگی و هنری کشورمان با گذاشتن ویدئو و ریختن سطل های آب یخ برسر خود در صفحات مجازی بر این امر صحه گذاشته و فرهنگ غلط اسراف آب را گسترش می دهند.

هر چند برخی دیگر از هنرمندان برجسته کشورمان نظیر نیکی کریمی کارگردان و بازیگر برجسته سینما و تلویزیون با نگاه کردن عمقی به این مسئله انتقاد کرده و در صفحه مجاری خود نوشته ˈ میشه تو این کم آبی یک سطل آب رو هدر ندیم و اگه قراره کمک کنیم خودمون یواشکی بریم به مرکزی که تو کشورمون به کمک احتیاج دارن رسیدگی کنیم؟!ˈ

نخبگان، چهره های برجسته فرهنگی و هنری کشورمان باید با نگاه کردن عمقی به مسایل در راستای اشاعه فرهنگ های صحیح باشند نه با اجرای ایده های دیگر کشورها که دردی را دوا نمی کند، فرهنگ های نادرست را در کشور اشاعه دهند.

داستان این ماجرا برای اولین بار از آنجا آغاز شد که ˈیت فرتزˈ کاپیتان 29 ساله تیم بیسبال دانشگاه بوستون که از سال 2012 مبتلا به بیماری ای اس ال شده نخستین کسی است که چالش سطل یخ را برای حمایت از بیماران مبتلا به ای اس ال مطرح و از دوستانش دعوت کرد تا این حرکت را برای حمایت از مبتلایان به این بیماری انجام دهند.

چالش اصلی سطل آب یخ این است که افراد با خالی کردن سطل آب یخ بر سر خود لحظاتی کرخت شدن یا فلج شدن آنی بدن را به صورت خفیف تجربه کنند، با شرایط و مشکلات بیماران آشنا شوند و در ترویج و کمک به کمپین حمایت از بیماران ای ال اس نقش داشته باشند.

ALS یا اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یک بیماری لاعلاج و تقریبا ناشناخته است که البته دیگر این روزها به لطف چالش سطل یخ، خیلی ها با جزئیات آن آشنا هستند.

ای ال اس بیماری موتور نورون های حرکتی است که موجب تباهی و تخریب پیشرونده و غیرقابل ترمیم در دستگاه عصبی مرکزی (مغز و نخاع) و دستگاه عصبی محیطی می شود.

اسکلروزجانبی آمیوتروفیک شایع ترین بیماری نورون های حرکتی است .

این بیماری هم علایم نورون محرکه فوقانی و هم نشانه های نورون محرکه تحتانی را ایجاد می کند و در حقیقت در نشانه های فلج مرکزی و محیطی تواماً ایجاد می شود.

هفته اول ماه اوت خیریه حمایت از بیماران ای ال اس با انتشار ویدئویی با مضمون شرح این بیماری و نشان دادن چند نفر که بر سر خود آب می ریختند، مردم جهان به خصوص ستاره ها و چهره های سرشناس را به چالش کشیدند.

براساس این طرح هرکس تمایل داشت به این جمع ملحق شود یا باید مبلغ 100 دلار در راستای تحقیق و درمان بیماران اسکلروز جانبی آمیوتروفیک به انجمن خیریه بیماران ای ال اس کمک کند یا یک سطل آب یخ روی سر خود بریزد و سه نفر از دوستانش را به چالش بکشد و نام آنها در ویدئوی مربوط ذکر شود اگر آن سه نفر تا 24 ساعت چنین کاری انجام ندهند باید مبلغ 100 دلار به حساب این خیریه واریز کنند.

در برخی از سایت های مجازی گفته شده اغلب افرادی که به این جمع می پیوندند به خیریه ای ال اس کمک می کنند و تا کنون بیش از چهار میلیون دلار به حساب این خیریه واریز شده است.

این اقدام به دنبال برخی تحولات در جهان اشکال دیگری نیز در اعتراض به برخی اقدامات تنفر آمیز در جهان به خود گرفت.

بعد از مطرح شدن سطل های آب یخ مردم جنگ زده غزه نیز ˈچالش سطل یخˈ را به ˈچالش سطل خاکˈ تبدیل کردند.

به نوشته روزنامه دیلی میل، حال ساکنان غزه که از حملات هوایی رژیم صهیونیستی به منازلشان جان سالم به در برده اند ورژن خود را از این چالش به راه انداخته اند آن ها به جای یخ از خاک استفاده می کنند که نشانگر ویرانی خانه های غیر نظامیانی است که در بمباران هوایی با خاک یکسان شده است.

هدف آن ها از این کار اطلاع رسانی درباره وضعیت سخت زندگی در غزه است و اولین ویدئو توسط ایمن العالول، روزنامه نگار فلسطینی در اینترنت منتشر شد.

وی در ویدئوی خود گفت: من باید کاری انجام می دادم و پیام غزه را به تمام جهان ارسال می کردم اینجا پیدا کردن آب بسیار مهم تر از آن است که بخواهیم آن را به روی سرمان بریزیم و اگر آب را بتوان پیدا کرد، منجمد کردن آن کار دشواری است.

وی در ادامه توضیح می دهد که به این دلیل تصمیم گرفته است تا به جای آب از بقایای ساختمان های ویران شده استفاده کند.

این حرکت ابتکاری نیز از صفحه فیس بوک منتشر شد و تاکنون دو هزار نفر آن را پسندیده اند.

وی می خواهد که مردم جهان همبستگی و حمایت خود را با مردم فلسطین نشان دهند.

در ادامه این جوان فلسطینی می گوید که قطعا پس از رفتن به خانه آبی برای شستن سر و رویش پیدا نخواهد کرد.

به دنبال این جریان ˈ منجولاتی کالانیدیهی ˈ یکی از خبرنگاران کشور هند نیز از مردم آن کشور دعوت کرده در کارزار سطل برنج شرکت کنند و هر کدام یک سطل برنج به نیازمندان هدیه دهند.

ایده و خواسته این خبرنگار نیز بسرعت در رسانه ها پیچید ولی تاکنون مشخص نشده چند نفر به نیازمندان سطل برنج هدیه داده اند.

آخرین سطل هم در اعتراض به اقدامات جنایتکارانه گروه های تروریستی به خصوص داعش در سوریه و عراق به عنوان سطل خون در صفحات مجازی منتشر شد.

فعالان شبکه های اجتماعی به دنبال اقدامات وحشیانه و تروریستی گروه داعش و اعلام انزجار از این گروه

ویدئویی را با عنوان سطل خون در صفحات مجازی منتشر کردند.

در این فیلم فردی که مانند تروریست های داعش لباس سیاهی به تن کرده است، مایعی قرمز رنگ مانند خون را به وسیله سطل روی سر خو می ریزد.
راضیه زمانی دهکردی
اجتمام**7364**1436
/ 1 نظر / 13 بازدید
چت روم

سلام مطالبت جالب و خواندنيه خوشحال ميشم به من هم سر بزني چت رومي شلوغ و صميمي ;) www.hadci.com