دهیاری ها از فراگیری گسترده تا نظام حقوقی شکننده

تهران- ایرنا- هم اکنون 31 هزار روستای کشور داری دهیاری به عنوان نهادی عمومی غیر دولتی است که متولی امور روستاها هستند. آنچه این نهاد را شاخص می سازد نوپایی و به تبع آن ساخت و کارهای در حال فراگیری و نه لزوما حرفه ای آن است.
کد خبر: 81540151 | تاریخ خبر: 23/12/1393 - 8:43
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در این باره می گوید: قوام و ایفای نقش موثر دهیاری ها در عرصه توسعه روستایی - به عنوان نهادهای عمومی غیردولتی - مستلزم پشتوانه های قانونی است.

محسن کوشش تبار در این گفت و گو که تمرکز مصاحبه بیش از هر چیز فعالیت های یک ساله دهیاری ها در سال 93 بوده است ، در عین حال به ویژگی ها ، مشکلات، کارکردها و دستاوردهای دهیاری ها از زمان تشکلیل هم پرداخت.

به گفته وی، قوانین، آیین نامه ها و دستورالعمل هایی که از بدو تأسیس دهیاری ها تاکنون تصویب و ابلاغ شده متناسب با ضرورت ها و مقطعی بوده است.

وی افزود: نظام حقوقی فعلی دهیاری ها ساختاری شکننده داشته و در بسیاری از موارد فاقد اهرم های اجرایی و ابزارهای قانونی لازم است به همین منظور و برای رفع پراکندگی، نواقص و خلاهای موجود در مقررات جاری مرتبط با امور دهیاری ها که توان اجرایی دهیاری ها را با چالش های جدی مواجه کرده بود، پیش نویس قانون دهیاری ها تهیه و تدوین و برای تأیید و طی مراحل تصویب، به هیات دولت ارسال شده است.

کوشش تبار ادامه داد: امیدواریم تصویب این قانون ضمن فراهم کردن موجبات بالندگی دهیاری ها، باعث تسریع در فرآیند تحقق توسعه پایدار روستایی شود.

وی خاطرنشان کرد: این معاونت به منظور ترسیم چشم انداز آینده مدیریت و راهبری مطلوب تر نهاد دهیاری و با هدف ارزیابی و آسیب شناسی بیش از یک دهه حضور دهیاری ها در عرصه مدیریت روستایی کشور، اقدام به برگزاری نخستین همایش علمی مدیریت روستایی و توسعه پایدار کرد.

وی افزود: در برگزاری این همایش 56 عضو هیأت علمی دانشگاه های سراسر کشور مشارکت کردند.

کوشش تبار ادامه داد: به دنبال شروع به کار چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در سال گذشته و در پی آن خاتمه خدمت تعدادی از دهیاران، ابهاماتی در زمینه شمولیت قانون کار و تأمین اجتماعی برای دهیاران و کارکنان دهیاری ها ایجاد شده بود.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اضافه کرد: پیرو این مشکل و بنابه طرح مسایل و مشکلات مطرح شده توسط دهیاران، موضوع در دستور کار حوزه معاونت امور دهیاری ها قرار گرفت و مراتب از طریق کلیه مراجع ذی ربط پیگیری و پس از طرح موضوع در معاونت حقوقی ریاست جمهوری و برگزاری جلسات مشترک، مشمولیت قانون کار و تأمین اجتماعی نسبت به دهیاران و کارکنان دهیاری ها مورد تأیید قرار گرفت.

کوشش تبار گفت: براین اساس دهیاران و پرسنل دهیاری ها کماکان تابع قانون کار و تأمین اجتماعی هستند.

وی واگذاری ماشین آلات به دهیاری ها را از دیگر اقدامات مهم در سال جاری عنوان کرد و افزود: در سال جاری دو هزار و 900 دستگاه ماشین آلات عمرانی و خدماتی شامل ماشین آلات آتش نشانی، بکهو لودر، حمل زباله و تراکتور به دو هزار و 900 دهیاری واگذار شد.

کوشش تبار ادامه داد: با هدف تعامل با سایر دستگاه ها و بهره گیری از تمامی ظرفیت های موجود در سطح کشور برای خدمات رسانی مطلوب تر به مناطق روستایی با محوریت دهیاری ها، تفاهم نامه هایی منعقد شده و در دست اجراست.

وی تفاهم نامه سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با معاونت رسانه های مجازی صدا و سیمای جمهوری اسلامی در زمینه توسعه و بهره برداری از رسانه اجتماعی محله (رسا محله)، تفاهم نامه سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با وزارت راه و شهرسازی به منظور بهسازی، ایمن سازی و نگهداری راه های روستایی توسط دهیاری ها و تفاهم نامه سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با سازمان مدیریت بحران کشور که در زمینه تقویت مدیریت بحران در روستاها با محوریت دهیاری ها این اقدامات و برنامه های در دست اقدام موجب تحول ساختاری در روستاها و افزایش تعامل و هم افزایی در عرصه خدمات رسانی به جامعه روستایی کشور می شود را از جمله این تفاهم نامه ها عنوان کرد.

کوشش تبار ضمن تقدیر و تشکر از زحمات و خدمات تمامی تلاشگران عرصه روستایی به ویژه دهیاران افزود: امیدواریم در سال 1394، مجموعة مدیریت نوین محلی بیش از پیش در عرصة خدمات رسانی به روستاییان فعالیت موثر داشته باشند.
گزارش از راضیه زمانی دهکردی
اجتمام**7364** 1418
انتهای پیام /*
/ 0 نظر / 9 بازدید