بیماران خاص و صعب العلاج چشم انتظار حمایت بیشتر هستند

 
 
 

کمبود دارو و گرانی هزینه های درمان نه تنها رنج بیماران را دو چندان می کند بلکه مشکلات فراوانی از لحاظ جسمی و روحی برای آنان به ارمغان می آورد.
خبرنگار ایرنا در گفت و گو با چند بیمار مبتلا به بیماری های خاص تا حدودی به مشکلات این گروه پرداخته است.
"محمد ر" یکی از بیماران دیالیزی که روزانه سه بار برای انجام دیالیز به بیمارستان مراجعه می کند، می گوید: علاوه بر تحمل رنج بیماری، در ماه باید حدود دو میلیون و 500 هزار ریال بابت خرید دارو و بیش از دو میلیون ریال برای ایاب و ذهاب به خاطر ضعف جسمانی پرداخت کند.
"مریم ی" 42 ساله یکی از بیماران مبتلا به تالاسمی است او نیز همچون بیماران خاص از کمبود دارو گلایه می کند.
مریم می گوید: در ماه باید 120 آمپول دسترال تزریق کنم ولی به علت کمبود سهمیه داروهای مورد نیاز بیماران تالاسمی، در ماه به هر بیمار 30 تا 50 آمپول داده می شود.
او ادامه داد: بیماران تالاسمی برای تزریق خون کمتر، باید قرص هیدروکسی مصرف کنند؛ ولی متاسفانه در زمان حاضر این قرص در داروخانه ها پیدا نمی شود.
این بیمار تالاسمی با بیان اینکه کمبود دارو سبب بروز بیماری دیابت در افراد مبتلا به تالاسمی می شود، افزود: دغدغه تهیه دارو و مقدار آن برای بیماران نگران کننده شده و روند زندگی آنان را دچار اختلال کرده است.
سارا 41 ساله بیمار مبتلا به ام اس نیز از هزینه های بالای دارو گلایه می کند و می گوید: آمپول ربیث که جزء اصلی ترین دارو های این بیماران بشمار می رود و تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار دارد بسیار گران است.
سارا ادامه داد: سال گذشته نرخ این آمپول یک میلیون ریال بود که در فروردین سال جاری به سه میلیون و 800 هزار ریال و در خرداد ماه به 9 میلیون و 200 هزار ریال افزایش یافت.
وی با بیان اینکه در زمان حاضر قیمت این آمپول به شش میلیون ریال رسیده است، افزود: بیماران ام اس باید علاوه بر این آمپول، تقویت کننده های زیادی مصرف کنند که زیر پوشش بیمه های درمانی قرار ندارند.
این بیمار مبتلا به ام اس افزود: بیماران ماهانه حداقل سه میلیون ریال باید بابت خرید تقویت کننده های مورد نیاز خود بپردازند.
سارا بیان کرد: بیماران مبتلا به ام اس به دلیل ضعف حرکتی نیاز به جلسه های مکرر فیزیوتوراپی دارند که علاوه بر آن باید در ماه هزینه هنگفتی را برای خرید رطوبت گیر کنترل ادرار و کرایه ایاب و ذهاب خود بپردازند.
** بخش های ویژه برای مراکز دیالیز ضروری است
یکی از پرستاران دیالیز کار مرکز خصوصی شفا که خواست نامش فاش نشود در این خصوص اظهار کرد: در برخی از مراکز دیالیز که به صورت خصوصی اداره می شوند بخش های ویژه نظیر (سی سی یو) و (ای سی یو ) وجود ندارد.
وی با بیان اینکه ایجاد بخش های ویژه در مراکز دیالیز ضروری است، ادامه داد: ممکن است بیماران دیالیزی در حین دیالیز شدن دچار مشکلاتی نظیر ایست قلبی و ... شوند که نبود این بخش ها ممکن است جان بیمار را به خطر بیندازد و سبب مرگ او شود.
این پرستار خاطر نشان کرد: طبق استانداردهای در نظر گرفته شده باید به ازای سه بیمار یک پرستار دیالیزکار وجود داشته باشد؛ ولی متاسفانه تعداد پرستاران در این مراکز بسیار کم است و آنان به خوبی نمی توانند آموزش های مورد نیاز بیماران نظیر مصرف دارو ، چکاب و ... را برای آنان انجام دهند.
وی یکی دیگر از مشکلات مراکز خصوصی دیالیز را نبود پزشک مقیم عنوان کرد.
مدیر کل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت و گو با گزارشگر ایرنا در این خصوص بیان کرد: به علت افزایش نرخ ارز، قیمت دارو های وارداتی دو برابر و دارو های تولید داخل 30 تا 40 درصد افزایش یافته بود.
دکتر "مهدی پیرصالحی" نبود پوشش بیمه ای مناسب، مشکلات ارزی، تحریم و توزیع نامناسب دارو در سطح مراکز عرضه دارویی را از مهمترین علت های کمبود و گرانی دارو در کشور برشمرد.
وی با بیان اینکه واردات دارو به صورت مستقیم تحریم نیست افزود: با تحریم بانک های مرکزی امکان ارسال ارز به خارج از کشور وجود نداشت و این موضوع سبب شد بی نظمی و تاخیر در واردات و توزیع دارو در داخل کشور ایجاد شود.
پیرصالحی گفت: براساس تفاهم نامه ای که بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی منعقد شد وزارت بهداشت مبلغی از مابه التفاوت ارزی داروهای مورد نیاز بیماران خاص را به وزارت رفاه، برای شرکت های بیمه گر پرداخت کرد.
** سهم پرداختی هزینه های دارو های بیماران 30 درصد شد
مدیر کل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت اظهار کرد: با پرداخت مابه التفاوت ارزی نرخ داروها به شرکت های بیمه گر از ابتدای مهر ماه جاری 170 قلم داروی بیماران خاص و صعب العلاج زیر پوشش خدمات بیمه های درمانی قرار گرفت و سهم پرداختی هزینه های دارویی بیماران خاص به روال قبلی یعنی 30 درصد بازگشت.
پیر صالحی اضافه کرد: با برنامه ریزی های انجام شده در زمینه تولید، واردات و تامین ارز مشکل کمبود دارو سه تا چهار ماه دیگر مرتفع می شود.
** سالانه 80 هزار نفر در کشور به بیماری سرطلان مبتلا می شوند
سرپرست معاونت های هماهنگی و امور استان های بنیاد بیماری های خاص کشور گفت: تاکنون حدود 22 هزار بیمار دیالیزی، بیش از 19 هزار بیمار تالاسمی، حدود هفت هزار بیمار هموفیلی، حدود 35 هزار بیمار ام اس و حدود دو میلیون بیمار سرطانی در کشور شناسایی شده است.
"هانی صباقان"، سرطان پوست، معده و پروستات در مردان و سرطان سینه و روده در زنان را از شایع ترین نوع سرطان ها در کشور عنوان کرد و افزود: سالانه 80 هزار نفر در کشور به بیماری سرطلان مبتلا می شوند.
وی با بیان اینکه مراکز درمانی تحت پوشش بنیاد بیماران خاص کشور خدمات درمانی رایگان به بیماران خاص و صعب العلاج ارائه می دهد، افزود: 70 درصد هزینه تزریق دارو های شیمی درمانی بیماران سرطانی را نیز پرداخت می کند.
سرپرست معاونت های هماهنگی و امور استان های بنیاد بیماری های خاص کشور اضافه کرد: واحد مددکاری بنیاد بیماران خاص نیز 30 درصد از فرانشیز پرداختی داروهای بیماران خاص و صعب العلاج را پرداخت می کند.
صباقان بیان کرد: واحد مددکاری بنیاد بیماران خاص به 218 هزار بیمار خاص و صعب العلاج در کشور خدمات درمانی ارائه می دهد.
وی افزود: از سال 75 تاکنون با ایجاد فرهنگ گسترش مراکز درمانی بیماران خاص در کشور تعداد مراکز درمانی بیماران خاص از 127 مرکز به 900 مرکز افزایش یافته است.
صباقان گفت: این بنیاد در راستای تقویت عزم ملی برای حل مشکلات بیماران خاص، استفاده بهینه بیماران از امکانات و اعتبارهای موجود و تجهیز و راه اندازی مراکز درمانی بیماران خاص و صعب العلاج تلاش می کند.
"شهاب الدین جنیدی جعفری" عضو هیئت مدیره انجمن دارو سازان ایران نیز در این خصوص اظهار کرد: طی سه هفته گذشته با پیگیری های صورت گرفته از سوی سازمان غذا و دارو، مسوولان وزارت بهداشت و وزارت تعاون و دیگر مسوولان ذیربط تا حد زیادی مشکلات دارویی بیماران خاص و صعب العلاج مرتفع شده است.
** تولید 60 درصدی مواد اولیه دارو در کشور
دبیر سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران نیز با بیان اینکه حدود 60 درصد از مواد اولیه دارویی در کشور تولید می شود افزود: دارو های تولید شده در کشور کیفیت بالایی دارد.
"علی المازاده" ادامه داد: 96 درصد داروها در داخل کشور تولید می شود و فقط چهار درصد از دارو ها وارداتی است.
وی بیان کرد: نرخ داروهای وارداتی بسیار بالاست و برای واردات چهار درصد از دارو های مورد نیاز بیماران 40 درصد از اعتبارهای بخش دارو هزینه می شود.
7364/591/


انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر :3600115
/ 0 نظر / 6 بازدید