زیورآلاتی که به جای زیبایی، بیماری به ارمغان می آورد

شهرکرد - امروزه استفاده از زیورآلات بدلی در برخی افراد به خصوص خانم ها و دختران جوان به دلیل تنوع و ارزان بودن نسبت به زیورآلات ساخته شده ازطلا ونقره رواج بیشتری پیدا کرده، یکی ازمشکلات استفاده از این زیورآلات بروز حساسیت های پوستی در استفاده کنندگان است.

 

به گزارش ایرنا، درزیورآلات بدلی میزان زیادی فلز نیکل وجود دارد که استفاده مداوم از زیورآلات ساخته شده با آن باعث ایجاد حساسیت پوستی می شود و زمانی که فرد نسبت به نیکل دچار حساسیت شد مانند تمام آلرژی های تا آخر عمر به این حساسیت مبتلا می شود.

پوست برخی افراد وقتی به طور مستقیم با فلز نیکل در تماس باشد نسبت به ذرات نیکل واکنش منفی نشان می دهد و در ناحیه ای که نیکل با پوست در تماس بوده حساسیت پوستی به صورت خارش، قرمزی و بثورات پوستی بروز می کند.

به طور متوسط 10 درصد انسان ها به فلز نیکل حساسیت دارند و احتمال ابتلا به آلرژی های پوستی درافرادی که در کارخانه ها، آرایشگاه، خیاطی و رستوران کار می کنند و بیشتر در معرض تماس با نیکل هستند، بیش از دیگران است.

باوجود اینکه زنان به ویژه دختران جوان بیشتر ازآقایان از زیورآلات بدلی استفاده می کنند، اما مردان نیز در معرض ابتلا به حساسیت پوستی به فلزات قرار دارند.

بیماران مبتلا به اگزما و سایر بیماری های پوستی که روی پوست خود بثورات پوستی دارند بیش از دیگران مستعد ابتلا به این عارضه هستند زیرا ذرات نیکل به راحتی می تواند از طریق این بثورات وارد جریان خون شود در مورد زخم های باز، هم همین مشکل وجود دارد به عنوان مثال هنگام سوراخ کردن گوش اگر از گوشواره های دارای نیکل استفاده شود احتمال بروز حساسیت بیشتر می شود در چنین مواردی از گوشواره های استیل، پلاستیکی یا تیتانیوم باید استفاد کرد.

سولفات نیکل در بسیاری از مواد پیرامون ما وجود دارد و هر کدام از این مواد می تواند آغازگر آلرژی در افراد باشد اگر فردی نسبت به نیکل دچارآلرژی باشد بهتر است درتماس با مواد و اشیایی نظیر سکه، روغن دستگاه هایی که برای خرد کردن در آشپزخانه ها به کار می رود، برخی محصولات آرایشی، موادغذایی کنسرو شده، باتری، گیره های کاغذ قاب عکس و گوشی تلفن محتاط باشد.

یک متخصص پوست ومو درچهارمحال و بختیاری در گفت و گو با گزارشگر ایرنا در این خصوص اظهار داشت: دستگاه ایمنی بدن، سولفات نیکل را به عنوان یک ماده خارجی و مهاجم می شناسد و واکنشی مانند آنچه که در برابر میکروب ها نشان می دهد، نسبت به این ماده دارد.

دکترˈکورش احمدپورˈ افزود: زمانی که یک ماده مهاجم به پوست حمله می کند واکنش دستگاه ایمنی به شکل قرمزی و خارش در پوست دیده می شود و همین اتفاق در حساسیت به نیکل نیز رخ می دهد.

وی افزود: حساسیت پوستی به نیکل با استفاده از زیورآلات بدلی با بروز علائمی نظیرقرمز شدن پوست، خارش و ایجاد دانه های برجسته بر سطح پوست قابل تشخیص است.

وی اذعان داشت: درصورتی که علت و نوع حساسیت پوستی فرد مبتلا به بیماری پوستی قابل تشخیص نباشد از طریق تست پچ تست (patch test) نوع و علت بیماری پوستی تشخیص داده می شود.

دکتر احمد پورافزود: افرادی که به فلز نیکل حساسیت دارند باید حتی المقدور از تماس با زیورالات بدلی، زیپ و دکمه های فلزی اجتناب کنند.

این متخصص پوست و مو تصریح کرد: با استفاده از پمادهای حاوی کورتون و قرص های آنتی هیستامین زیرنظر پزشک، این نوع بیماری پوستی قابل درمان است.

دکتر احمدپور افزود: در این نوع از بیماری پوستی ممکن است در اثر خارش سطح دفاعی پوست فرد دچار آسیب شده و عفونت نیز به این واکنش پوستی اضافه شود.

وی ادامه داد: برای درمان عفونت های ناشی از بیماری حساسیت پوستی با تجویز پزشک باید آنتی بیوتیک مصرف شود .

دکتراحمدپوراذعان داشت: تبخال فعال درافرادی که به حساسیت های پوستی ناشی از فلز نیکل مبتلا شده اند نیز ممکن است بر روی پوست صدمه دیده منتقل و منجر به گسترش عفونت ویروسی شود.

وی اضافه کرد: برای کاهش احتمال بروز آلرژی به نیکل می توان از کرم های حاوی استروئید ملایم روی بخشی از پوست که با زیورآلات درتماس است، استفاده کرد اما هرگز نباید از این کرم ها به صورت مکرر و طولانی مدت استفاده کرد.

این متخصص پوست و مو افزود: برای کاهش احتمال واکنش آلرژیکی هنگام استفاده از زیورآلات و ساعت های دارای بند فلزی، می توان قسمتی از پوست را که با این نوع فلزها در تماس است، خشک نگهداشت یا یک لایه کرم مرطوب کننده را بر روی پوست مالید و یک سد محافظ بین پوست و فلز به وجود آورد .

احمدپور ادامه داد: می توان بر روی زیور آلات بدلی نیز پوششی از فلزی قرار داد که موجب بروز حساسیت در پوست نشود.

وی اذعان داشت: کسانی که دچار اگزما یا سایر حساسیت های پوستی هستند بهتر است زیر دستکش پلاستیکی ازدستکش پارچه ای استفاده کنند چون دستکش پلاستیکی می تواند در افراد مستعد به آلرژی، واکنش آلرژیکی ایجاد کنند.

این متخصص پوست تصریح کرد: تمام زیورآلات فلزی دارای درصدی از فلز نیکل است اما هر چه درصد نیکل این زیورآلات بیشتر باشد و پوست بیشتر در معرض تماس با آن قرار گیرد، احتمال شروع آلرژی بیشتر است بنابر این اگر فردی ناگهان متوجه حساسیت آلرژیک به زیورآلات بدلی شد، تعجب آور نیست.

معاون اداره کل استاندارد چهارمحال و بختیاری نیز در خصوص نظارت بر عرضه زیورآلات در بازار در گفت و گو با گزارشگر ایرنا اظهار داشت: نظارت بر هر کالا و فرآورده ای طبق استانداردهای در نظر گرفته شده و دستورالعمل هایاستاندارد ملی ملی مربوطه صورت می گیرد.

ˈبهروز علیمحمدیˈ افزود: استاندارد مشخصی از سوی سازمان ملی استاندارد ایران برای نظارت بر زیورآلات بدلی تعریف نشده است.

وی افزود: به دلیل نبود استاندارد مشخص و زیرساخت های لازم، هیچ نظارتی بر زیورآلات بدلی عرضه شده در بازار صورت نمی گیرد.

معاون اداره کل استاندارد چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: هم اکنون فقط بر کیفیت زیورآلات ساخته شده از طلا نظارت می شود.

راضیه زمانی دهکردی

/ 1 نظر / 7 بازدید

آيا دوست داري فرد موفقي باشي؟ پس بايد فروشنده موفقي باشي! شما يک فرد موفق را به من نشان بدهيد و من فروشنده موفقي را به شما نشان خواهم داد. در حقيقت هريک از ما در زندگي به نوعي فروشنده هستيم. بنياد نخبگان تجارت از دوستاني که جسارت نخبه شدن در امر تجارت را دارند دعوت به همکاري مي نمايد. شرايط مورد نياز: فقط جسارت با ايميل زير تماس بگيريد Sidan@Email.com آدرس سايت: http://www.css.us.pn