دریاچه چیتگر فرصت یا تهدید برای منطقه

تهران بزرگ- ایرنا-دریاچه شهدای خلیج فارس ( چیتگر ) که شهرداری برای تلطیف هوای تهران و توسعه گردشگری آن را ایجاد کرده این روزها با اما و اگرهای بسیاری نقل محافل عمومی و کارشناسی شده است .

کد خبر: 81203596 | تاریخ خبر: 26/03/1393 - 16:0
 

 

دریاچه چیتگر که از آن به عنوان ریه تهرانی ها یاد می شود ، به ادعای برخی کارشناسان به علت پیش بینی نشدن تمهیدات لازم، احداث نشدن تصفیه خانه و گندیده شدن آب آن و غیره موجب بروز مشکلات زیست محیطی در منطقه شده است .

علاوه براین برخی از اهالی ساکن در اطراف دریاچه از آلودگی هوای منطقه و استشمام بوی نامطبوع ناشی از آن به همراه شلوغی بیش از حد بازدیدکنندگان در روزهای تعطیل در این

منطقه گلایه دارند.

این دریاچه با مساحت حدود 355 هکتار و گنجایش 35 میلیون مترمکعب آب در طرح جامع و طرح تفصیلی مصوب منطقه 22 گنجانده شد تا به عنوان یک وسعت بزرگ آبی سفره های زیرزمینی تهران را در غرب سیراب کند.

اجرای ضرب الاجلی و بدون مطالعه پروژه دریاچه شهدای خلیج فارس نه فقط 110 میلیارد تومان برای دولت هزینه در برداشته هم اکنون دولت باید معادل همین هزینه را برای جبران و رفع نقایص آن هزینه کند.

ˈزهرا حسنیˈ یکی از ساکنان منطقه 22 تهران در خصوص دریاچه چیتگر به خبرنگار ایرنا گفت: پارک و دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر) محل مناسبی برای تفریح است و بیشتر اوقات فرزندان خود را برای تفریح به آنجا می بریم، ولی این روزها با گرم شدن هوا از دریاچه بوی نامطبوع به مشام می رسد.

ˈمریم شاهدیˈ یکی دیگر از ساکنان منطقه 22 نیز گفت: من زیاد فرصت نمی کنم به پارک و دریاچه خلیج فارس بروم ولی چند بار رفته ام و از فضای این تفرجگاه لذت برده ام.

وی افزود: مدتی قبل مشاوران املاک این منطقه برای اینکه قیمت های خانه کاهش یابد عنوان می کردند ˈآب دریاچه به زیر خانه ها نفوذ می کند و باعث خراب شدن خانه ها می شودˈ.

همچنین ˈفائزه طاهرزادهˈ در این خصوص گفت: من روزهایی که هوا خنک است به دریاچه می روم و تاکنون بوی تعفن از این دریاچه استشمام نکرده ام ولی از همسایه ها شنیده ام در روزهایی که هوا گرم است از دریاچه بوی نامطبوعی به مشام می رسد.

وی ادامه داد: وجود این دریاچه یکسری محاسن و معایب دارد که یکی از معایب آن شلوغ شدن این منطقه و سلب شدن آرامش از مردم است که باید از قبل برای این موضوع چاره اندیشی می شد.

ˈلیلا مرتضاییˈ یکی دیگر از ساکنان این منطقه گفت: من برخی اوقات برای پیاده روی به کنار دریاچه می روم ولی تاکنون از دریاچه بوی بدی حس نکرده ام ولی چند شب قبل که با ماشین از کنار دریاچه رد می شدیم بوی نامطلوبی مشام ما را آزار داد .

وی افزود: برخی از همسایه ها معتقدند که آب دریاچه گندیده و این بوی تعفن از دریاچه است.

ˈحسین صداقتیˈ نیز یکی دیگر از ساکنان منطقه 22 که کارشناس ارشد مدیریت محیط زیست است ، اظهارکرد: این دریاچه جزو دریاچه های مصنوعی است و دارای اکوسیستم پویاست و آب آن از دریاچه کن تامین می شود و دارای دستگاه تصفیه است.

وی افزود: من تاکنون بوی نامطلوبی از این دریاچه استشمام نکرده ام.

این کارشناس ارشد مدیریت محیط زیست ادامه داد: اگر هم بویی از این دریاچه به مشام می رسد بوی ماهی به علت تبخیر آب است.

وی اضافه کرد: هر دریاچه ای مستعد برای حیات قورباغه است و من دیده ام شهرداری برای از بین بردن این قورباغه ها ماهی اسکار به دریاچه ریخته است .

همچنین زهرا حسین نژاد یکی دیگر از ساکنان این منطقه گفت: از زمانی که دریاچه شهدای خلیج فارس در این منطقه ایجاد شد در یک مقطع زمانی قیمت های خانه های نزدیک به دریاچه به صورت نجومی بالا رفت.

وی افزود: من در روزهای گرم نیز برای تفریح به کنار دریاچه می روم و تاکنون هیچ بوی نامطبوعی حس نکردم ولی برخی افراد برای کاهش قیمت خانه ها به دنبال شایعه پراکنی هستند.

سید علی نقیمی یکی از مشاوران املاک منطقه 22 تهران نیز در خصوص قیمت املاک در این منطقه می گوید: آب این رودخانه راکد نیست و من و خانواده ام مرتب به پارک و دریاچه چیتگر می رویم و تاکنون هیچ بوی نامطبوعی از این دریاچه استشمام نکرده ایم.

وی افزود: این دریاچه تنها مکان مناسبی برای اوقات فراغت ساکنان این منطقه به شمار می رود و حتی موجب بالا رفتن قیمت املاک این منطقه نیز شده است.

نقیمی ادامه داد: قیمت خانه های نزدیک به دریاچه در این منطقه بعد از احداث دریاچه شهدای خلیج فارس سه برابر شده است.

همچنین حسین عباسی یکی دیگر از مشاوران املاک منطقه 22 تهران استشمام بوی نامطبوع و وجود پشه از دریاچه را شایعه خواند و گفت :این کار برای کاهش قیمت ها خانه ها مطرح می شود.

وی افزود: قیمت املاک منطقه 22 تهران با بهره برداری از این دریاچه افزایش یافته است.

رییس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در خصوص مسایل فنی دریاچه شهدای خلیج فارس به خبرنگار ایرنا گفت: قبلا یکسری مطالعات بر روی این دریاچه صورت گرفته، اما برای این دریاچه از نظر اکولوژی کار مؤثری انجام نشده و آثار و عواقب زیست محیطی آن نیز در نظر گرفته نشده است..

ˈمحمد حقانیˈ مهمترین چالش پیش روی این دریاچه را بوی نامطبوع و وجود حشرات از جمله پشه عنوان کرد.

وی راکد ماندن آب و نداشتن منابع و منشا تغذیه طبیعی و مصنوعی را عاملی در گندیدن شدن آب عنوان کرد و افزود: به نظر می رسد بوی تعفن دریاچه به علت کمبود اکسیژن ناشی از عدم هوا دهی و جریان آب است.

حقانی ادامه داد: برخی اوقات مسوولان طرحی را بدون مطالعه جامع و کافی انجام می دهند و بعد از مواجه شدن با مشکلات به فکر رفع آن می افتند که این امر هزینه های زیادی را به مسوولان تحمیل می کند.

رییس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران اضافه کرد: زمانی که آب در یک نقطه راکد باشد، میکروارگانیسم ها در آن جمع می شوند و در بستر آن جلبک به وجود می آیند و در نهایت بوی گندیدگی و تعفن از بستر دریاچه و رودخانه ها به مشام می رسد.

حقانی افزود: با نشست رسوبات و گرد و غبار در کف دریاچه در آینده معضلات و مشکلات دیگری نیز علاوه بر وضع موجود حاصل می شود که بر طرف کردن آن به مراتب سخت تر می شود.

وی ادامه داد: راهکارهای متفاوتی توسط کارشناسان محیط زیست نظیر وارد کردن نوعی از ماهی ها مانند ماهی کپور یا ماهی کامبوزیا به داخل دریاچه برای مبارزه با بوی بد و کنترل پشه های دریاچه برای رفع مشکلات اکولوژیکی دریاچه مطرح شده است.

وی افزود: اینگونه ماهی ها در مقابل کمبود اکسیژن مقاومت زیادی دارند و بهترین راه حل برای از بین بردن میکرو ارگانیسم های کاهنده اکسیژن در محیط دریاچه می تواند باشد.

حقانی با بیان اینکه اینگونه ماهی ها از لاروهای داخل آب و پشه تغذیه می کنند، اضافه کرد: در دنیا از این ماهی ها برای کنترل جمعیت حشرات و پشه ها و جلوگیری از تجمع رسوبات در کف دریاچه، تلاطم و هوادهی در آب استفاده می کنند.

رییس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران تصریح کرد: به هرحال کارشناسان استفاده از گونه های مختلف ماهی را پیشنهاد داده اند و چنین کاری را راه حل علمی و قابل اجرا دانسته اند اما از آنجا که آب راکد است زنده ماندن ماهی را پس از مدتی به دلیل کمبود اکسیژن کافی در دریاچه مشکل است و بنظر می رسد این روش نیز کاربرد لازم را ندارد.

حقانی افزود: استفاده از موتور جت ها و فواره در داخل دریاچه چیتگر نیز برای تامین اکسیژن دریاچه پیشنهاد شده که البته اینگونه روش ها هزینه های میلیاردی دارد و مانند بسیاری از طرح های بدون مطالعه باید معادل هزینه خود پروژه مجدداً برای جبران نقایص هزینه شود.

وی کاشت نی و ایجاد نیزار در دریاچه را یکی دیگر از راهکار های ارایه شده از سوی کارشناسان محیط زیست برای ایجاد تهویه و جذب پشه ها عنوان کرد .

وی افزود: به دلیل بستر مصنوعی، بتنی و پلاستیکی کف دریاچه این روش نیز امکان پذیر نیست اما می توان با ایجاد بستر گلی در کف، از نیزار استفاده کرد، ولی تبدیل بستر موجود به بستر گلی منجر به نشست آب در لایه های زیرین و ایجاد خطرات احتمالی برای ساختمان های اطراف دریاچه خواهد شد.

رییس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهرتهران ادامه داد: با کاشت نیزار در بخشی از دریاچه فضای آن گرفته می شود و در طولانی مدت نیزارهای کاشته شده گسترش یافته و تمامی فضای دریاچه را می گیرد که این با هدف نهایی در ایجاد یک دریاچه تفریحی منافات دارد هر چند وجود نیزار در کنترل حشرات و پشه بسیار موثر است.

حقانی تصریح کرد: وزارت نیرو از ابتدا با احداث این دریاچه به دلیل نداشتن آب مورد نیاز مخالف بود زیرا توان تأمین این حق آبه را ندارد.

وی افزود: پیشنهاد فعلی در جهت بهبود وضعیت فعلی، استفاده از جریان آب در بالادست و خروجی و استفاده مجدد آن در قسمت های پایین دست است تا با گردش و جریان آب از راکد شدن و گندیدگی آب جلوگیری شود ضمن اینکه نباید اجازه داد فاضلاب های آلوده به هرشکل و ترتیبی وارد جریان گردش آب دریاچه شود.

حقانی استفاده از فواره و ... را تا حدودی در زیبایی و غنی سازی اکسیژن آب دریاچه موثر دانست و افزود: باید دقت شود که نظافت دریاچه به منظور جلوگیری از آلودگی آن امر بسیاری مهم و ضروری است.

مسوول بیماری های واگیر مرکز بهداشت غرب تهران نیز در این خصوص گفت: به دلیل ابتلای چند تن از ساکنان و مسافران به بیماری مالاریا مثبت به علت وجود پشه، 27 اردیبهشت 93 گروهی از کارشناسان مرکز بهداشت غرب برای نمونه برداری آب به دریاچه چیتگر اعزام و از قسمت های مختلف آن نمونه برداری کردند.

کیوان یدالهی افزود: نمونه های آبی که از این دریاچه گرفته شده بود توسط اساتید انگل شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران از لحاظ لارو مالاریا مورد بررسی قرار گرفت که در این آزمایش ها مورد مشکوکی از لارو مالاریا یافت نشد.

وی ادامه داد: کارشناسان مرکز بهداشت غرب تهران هفته آینده دوباره برای نمونه برداری آب این دریاچه به محل اعزام می شوند و نمونه های آب از نظر شیمیایی و میکروبی و لارو (نخم انواع پشه ها) مورد آزمایش و بررسی قرار می گیرد.

یداللهی ادامه داد: خبرهایی نیز در مورد زخم شدن بدن ماهی ها شنیده شد و برای بررسی علت این موضوع نیز از ماهی ها نمونه برداری می شود و نمونه ها مورد آزمایش قرار می گیرند.

وی اضافه کرد: بوی تعفن آب نیز ممکن است به دلیل وجود آبزیان و راکد بودن آب باشد.

براساس گزارش روابط عمومی شهرداری تهران، دادوش هاشمیان مجری طرح پیش کیفیت آب دریاچه چیتگر گفت: مسائل پیرامون این دریاچه از شایعات تا واقعیت فاصله زیادی دارد که البته مسوولان برای حل مشکلات تلاش کرده اند.

وی در باره کیفیت آب دریاچه شهدای خلیج فارس بیان کرد: هر پروژه ای که اجرا می شود آثار و تبعات زیست محیطی دارد که برخی از این آثار مثبت و برخی می تواند منفی باشد.

مجری طرح پایش کیفیت آب دریاچه چیتگر در سال های 91 و 92 با تاکید بر اینکه وجود منابع آبی نزدیک مراکز مسکونی چیز عجیبی نیست، تصریح کرد: در تمامی دنیا چنین طرح های نزدیک مناطق مسکونی وجود داشته و دارد .

وی اظهار کرد: در دنیا مردم بطور کامل با این طرح ها سازگار شده اند و از نزدیک بودن به چنین طرح هایی شکایت ندارند.

هاشمیان در باره وضعیت آب و هوای منطقه نیز خاطرنشان کرد: این موضوع می تواند توسط سازمان هواشناسی مورد توجه و اندازه گیری قرار گیرد و به خواست شهرداری رطوبت هوای تهران به طور کامل قابل اندازه گیری است.

وی افزود: هم اینک هوای این منطقه از خشکی خارج شده و درصد رطوبت مطلوبی به واسطه دریاچه ایجاد می شود که البته میزان آن به اندازه رطوبت شرجی جنوب خوزستان نیست، اما هواشناسی بهتر می تواند نتیجه قطعی را در این باره اعلام کند.

مجری طرح پایش کیفیت آب دریاچه چیتگر با بیان اینکه به اعتقاد مشاور مبنی بر احداث یک واحد تصفیه خانه بزرگ گفت: در این صورت آب دریاچه چیتگر با هدف کاهش غلظت فسفات، تصفیه و به دریاچه ریخته می شود.

هاشمیان خاطر نشان کرد: به نظر مشاور طرح اگر غلظت فسفات را کاهش ندهیم بتدریج در اثر ماندن در دریاچه و جذب نور، آب سبز رنگ و جلبکی شده و ایجاد بو می کند.

استاد دانشگاه صنعتی شریف گفت: نتایج گزارش های ما نشان می دهد دریاچه به لحاظ بیولوژیکی به تعادل رسیده و جلبک تولیدی توسط ماهی ها خورده و ماهی تکثیر شده نیز طعمه پرندگان مهاجر می شود و با این فرآیندهای طبیعی کیفیت آب در حد مطلوب باقی خواهد ماند.

هاشمیان افزود: براساس نظر کارشناسان امر ، تصفیه آب رودخانه جهت ورود به دریاچه الزامی نیست، اما مفید است.

وی با بیان اینکه نگرانی ها در خصوص ورود رطوبت به پی ساختمان ها بی مورد است، خاطر نشان کرد: در همه جا بخشی از باران به زمین نفوذ می کند اما آب بند شدن کف دریاچه دلایل دیگری داشته است .

وی ادامه داد: به دلیل محدودیت آب در تهران کف دریاچه آب بند شده و حتی از وسعت آن هم کم شده است تا از طریق فرار کنترل نشده آب ، تامین نیاز آبی از حد معمول فراتر نرود.

وی با تاکید بر اینکه بحث ورود رطوبت به ساختمان ها به هیچ وجه مطرح نیست، افزود: این منطقه حتی نیاز دارد به صورت مصنوعی در فصول بی آبی، آب به زمین تزریق شود و این نیاز منطقه است.

این استاد دانشگاه شریف تصریح کرد: اگر دریاچه چیتگر به مردم منطقه اختصاص پیدا می کرد شاید هیچ شکایتی صورت نمی گرفت، هر چقدر جمعیت بازدیدکننده بیشتر شود طبیعی است ساکنان بومی منطقه ناراضی باشند.

هاشمیان اظهار کرد: در بررسی اثرات زیست محیطی باید نفع و ضرر احداث یک پروژه را بررسی کرد و از افراد منتفع عوارض بگیریم تا جبران زیان افراد ناراضی شود.

وی ادامه داد: قبل از احداث دریاچه قیمت زمین در منطقه کم بوده و بعد از آن بالا رفته است، اما ساکنان جدید هزینه بیشتری پرداخته اند، در حالی که ساکنان قبلی این هزینه را نپرداخته اند و با هزینه دولت(احداث دریاچه) سود مناسبی را کسب کرده اند، اگر به این نکات توجه شود به طور حتم میزان شکایات کاهش پیدا می کند.

آنچه مسلم است در این فرآیند توجه به مسائل زیست محیطی خود عامل مهمی در اجرای اینگونه طرح ها است چرا که دولت برای احداث آن هزینه های سنگینی را متحمل می شود، ولی اینکه احداث این پروژه به واقع مشکلاتی در بر دارد یا خیر باید از سوی مسوولان شهرداری منطقه و تهران پاسخ داده شود که به دلیل عدم پاسخگویی در این باره برخی نکات مبهم مانده است.

احداث این دریاچه با توجه به توضیحات ارائه شده فوائد اقتصادی و زیست محیطی بسیاری برای مردم و منطقه داشته که توجه به این نکات بر اثرات منفی آن ارجحیت دارد، شاید نیازمند مقایسه ای منصفانه تر از سوی اهالی باشد.

تلاش های خبرنگار ایرنا برای دریافت نظرات مسوولان شهرداری تا زمان مخابره این گزارش بی نتیجه مانده است .

گزارش از راضیه زمانی دهکردی

تهرام/7364/1457/564/ 605

 

انتهای پیام /*
/ 1 نظر / 18 بازدید
ملت بلاگ

با ياري حق تعالي و سپاس از تيم قدرتمند ملت بلاگ و به شکرانه سال اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملي و جهاد مديريتي توانستيم با افتخار سرويسي در خور شأن ملت ايران در جهت هر چه شکوفا شدن فرهنگ غني و بي بديل فارسي زبانان در سراسر دنيا بنا نهيم و به خود مي باليم که ميزبان ملت ايران در امر وبلاگ نويسي هستيم.