رضایت نسبی بیماران از طرح نظام سلامت

تهران بزرگ-ایرنا- اجرایی شدن طرح جامع نظام سلامت می تواند تحول جدی در حوزه درمان ایجاد کرده و موجب کاهش رنج بیماران شود ولی به دلیل تحمیل هزینه زیاد به دولت اجرایی شدن آن در هاله ای ابهام است.

کد خبر: 81170668 | تاریخ خبر: 30/02/1393 - 14:14
 

 

براساس طرح جامع سلامت که از 15 اردیبهشت ماه سال جاری در کشور، به مرحله اجرا درآمد، مقرر شد بیماران مراجعه کننده به بیمارستان های تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی و دانشگاه های علوم پزشکی فقط 10 درصد هزینه های درمان را پرداخت کنند.

در چارچوب این طرح آمده قیمت دارو در سال جاری کاهش یابد، بیمارستان های دولتی به ازای ارایه خدمات به مردم تنها 10درصد از کل هزینه های درمانی را از مردم دریافت کنند، زایمان طبیعی در بیمارستان های دولتی رایگان شود، تعداد داروهای تحت پوشش بیمه افزایش و وابستگی به داروهای وارداتی کاهش یابد.

برخی از بیماران و همراهان آنان در خصوص اعمال شدن فرانشیز درمانی در بیمارستان های دولتی می گویند: بیمارستان های دولتی فقط 10 درصد هزینه های درمانی و بستری را از ما مطالبه می کنند ولی بیماران را برای انجام آزمایش و خرید برخی از تجهیزهای پزشکی به بیرون از بیمارستان ارجاع می دهند یا از بیماران برای خرید برخی تجهیزهای پزشکی از شرکت های مربوطه هزینه دریافت می کنند.

خبرنگار ایرنا برای چگونگی روند اجرای این طرح با برخی از بیماران و همراهان آنان به گفت و گو نشست.

علی فلاحی 43 ساله یکی از بیمارانی است که به علت بیماری آگلومگالی در بیمارستان امام خمینی(ره) بستری است.

همسرعلی به خبرنگار ایرنا اظهار گفت: بیشتر اقدامات درمانی برای علی در یزد انجام شده و او را برای عمل جراحی به بیمارستان امام خمینی(ره) تهران ارجاع دادند.

وی ادامه داد: پزشکان می گویند این بیماری ممکن است به چشم آسیب بزند به همین دلیل او باید قبل از عمل معاینه شود، مسوولان بیمارستان امام خمینی(ره) به ما گفته اند 500 هزار ریال به حساب بیمارستان واریز کنید تا بیمارتان در همین بیمارستان معاینه شود، ما قبول کردیم ولی دوباره نظرشان عوض شد و گفتند که برای معاینه به بیمارستان چشم پزشکی فارابی مراجعه کنید.

همسرعلی که در تهران غریب است می گوید: مسیرها را در تهران بلد نیستم، با کلی دردسر توانستم بیمارستان چشم پزشکی فارابی را پیدا کنم و برای فردا یک نوبت بگیرم.

وی ادامه داد: چرا وقتی بیمارستان متخصص چشم پزشکی دارد ما را برای یک معاینه ساده به بیمارستان فارابی می فرستند؟

همسر علی در خصوص هزینه های درمان همسرش اضافه کرد: تاکنون یک میلیون و 500 هزار ریال به بیمارستان پرداخت کرده ام و مسوولان بیمارستان در مورد دیگر هزینه چیزی نگفته اند.

نادر سهل آبادی که به علت بیماری کلیه در بیمارستان امام خمینی(ره) بستری است در خصوص هزینه های درمانی خود می گوید: برای بستری در این بیمارستان از من همان تعرفه 10 درصدی گرفته شد ولی مرا برای انجام آزمایش های کلیه و پلاکت خون به آزمایشگاه های نور و فروردین ارجاع دادند و من مجبور شدم برای انجام آزمایش هایم سه میلیون و 500 هزار ریال هزینه کنم در صورتی که با اجرایی شدن طرح نظام سلامت تمامی خدمات باید در بیمارستان انجام شود.

محمد تقی کریمی مطلق نیز یکی از بیماران مراجعه کننده به بیمارستان شهدای تجریش است، همسرش می گوید: محمد به سرطان ریه مبتلا است و برای اینکه رگ های دستش هنگام شیمی درمانی پاره می شود، پزشکان گفته اند که باید برای انجام شیمی درمانی یک دستگاه پورت (رگ مصنوعی) در گلوی وی گذاشته شود تا از این طریق داروهای شیمی درمانی به وی تزریق شود.

وی افزود: مسوولان داروخانه بیمارستان به ما گفته اند: اگر می خواهید این دستگاه را از داروخانه بیمارستان تهیه کنید 11 میلیون ریال به حساب بیمارستان واریز کنید در حالی که ما توانستیم این دستگاه را از شرکت های دارویی خصوصی با هشت میلیون ریال تهیه کنیم.

همراه این بیمار با بیان اینکه ما 2 میلیون و 500 هزار ریال برای عمل جراحی محمد به حساب بیمارستان واریز کرده ایم و قرار بود امروز صبح همسرم تحت عمل جراحی قرار گیرد ادامه داد: ما از 6 صبح تا الان که ساعت 11 ظهر است در بیمارستان هستیم ولی تاکنون همسرم تحت عمل جراحی قرار نگرفته است.

همسر محمد افزود: کارکنان بیمارستان می گویند که پزشکان به سمینار رفته و احتمالا 12 ظهر بازمی گردند، این در حالی است که همسرم دچار تشنج است و دوز داروهایش بالاست و به خاطر عمل جراحی که باید امروز صبح انجام می داده از دیشب چیزی نخورده و الان هم حال خوبی ندارد.

وی ادامه داد: دو هفته به علت بسته شدن سایت بیمارستان و تائید نشدن نسخه داروها، همسرم شیمی درمانی نشده است.

همراه این بیمار می افزاید: مسوولان بیمارستان ما را برای انجام تمامی آزمایش ها از قبیل قفسه سینه ، بی تی سی و غیره ، خرید دارو و تجهیزهای پزشکی به بیرون از بیمارستان ارجاع می دهند.

وی ادامه داد: من هر هفته باید برای خرید هر دارو سه میلیون ریال و هر آمپول شیمی درمانی پنج میلیون ریال هزینه کنم.

همسر محمد با بیان اینکه هزینه های درمان بسیار بالاست و ما به شدت در مضیقه هستیم اضافه کرد: من برای کمک هزینه خرید داروهای شیمی درمانی همسرم به مددکاران بیمارستان شهدای تجریش مراجعه کردم، آنان گفتند که بعد از گذشت چهار ماه با تائید نسخه، هزینه خرید دارو به شما داده می شود در صورتی که الان بیمار من به این دارو نیاز دارد.

رضا عزیزی نیز یکی دیگر از بیماران مراجعه کننده به بیمارستان شهدای تجریش است، همسرش می گوید: رضا دو سال قبل به علت لخته خون در مغزش در این بیمارستان تحت عمل جراحی قرار گرفت.

وی افزود: دوباره حال همسرم بد شد و پزشکان به پرونده پزشکی نیاز دارند به همین دلیل مرا برای دریافت پرونده پزشکی به بایگانی بیمارستان ارجاع دادند ولی کارکنان بیمارستان می گویند: به علت اینکه شما سال 90 در روزهای پنجشنبه به بیمارستان مراجعه کرده بودید برای بیمار شما پرونده تشکیل نشده است.

همراه این بیمار با بیان اینکه مسوولان و کادر این بیمارستان هیچگونه توجهی به خواسته های بیماران ندارند ادامه داد: حال همسر من بسیار وخیم است و ما چهار روز است که برای گرفتن سی تی اسکن به این بیمارستان مراجعه می کنیم.

نظرعلی حاجی زاده یکی دیگر از بیمارانی است که به بیمارستان شهداب تجریش مراجعه کرده است، همراه وی می گوید: علی به گرفتگی رگ مغز مبتلا شده است.

وی افزود: کارکنان داروخانه بیمارستان ما را برای خرید وسایل جراحی از قبیل کلیپس و وسایل آن‍‍ژیوگرافی به خارج از بیمارستان ارجاع دادند و ما برای خرید کلیپس 10 میلیون ریال و وسایل آن‍‍ژیوگرافی 13 میلیون ریال از جیب خود پرداخت کردیم.

همراه این بیمار ادامه داد: تاکنون در خصوص هزینه های درمان به ما چیزی نگفته اند.

سید جلال رجایی تومور مغزی دارد به ازای هشت شب بستری و عمل جراحی با دفترچه بیمه تامین اجتماعی 9 میلیون و 400 هزار ریال به بیمارستان پرداخت کرده است.

عوض علی مهاجری نیز یکی از بیمارانی است که به علت پارگی شبکیه چشم در بیمارستان چشم پزشکی فارابی تحت عمل جراحی قرارگرفته است گفت: کلیه اقدامات درمانی در همین بیمارستان برای من انجام شد که یک میلیون و 500 هزار ریال بابت بستری و عمل جراحی به بیمارستان پرداخت کردم.

همراه مسعود عبادی که در بیمارستان فیروزگر تحت عمل جراحی حنجره قرار گرفته است در خصوص هزینه های بستری و درمانی مسعود گفت: این بیمارستان برای بستری و عمل هیچ گونه هزینه ای از ما مطالبه نکرده است و ما قدردان زحمات پزشکان و پرسنل این بیمارستان هستیم.

همراه یک بیمار سرطانی در فیروزگر نیز اظهار داشت: ما داروهای مورد نیاز بیمار خود را از داروخانه بیمارستان تهیه کردیم و طرح تحول نظام سلامت به نفع مردم است.

فریده خالق زاده مدیر داروخانه بیمارستان صدر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کلیه داروها و تجهیزهای پزشکی به جزء لباس یک بار مصرف برای بیماران تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی رایگان است.

وی افزود: این بیمارستان از بیمارانی که تحت پوشش دیگر سازمان های بیمه گر هستند، 10 درصد از کل هزینه های درمان را اخذ می کند.

دکتر رسول دیناروند رییس سازمان غذا و دارو کشور در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: اولین و مهمترین مرحله طرح نظام سلامت ارائه خدمات مطلوب تر به بیماران در بیمارستان های دولتی با فرانشیر 10 درصد است.

وی افزود: طبق طرح جامع سلامت بیمارانی که تحت پوشش بیمه های شهری، روستایی و عشایری قرار دارند و در بیمارستان های دولتی بستری شده و تحت درمان قرارمی گیرند به ترتیب 10 و پنج درصد از کل هزینه های درمان را باید به بیمارستان بپردازند.

دیناوند ادامه داد: بخشی از هزینه های درمان را که سازمان های بیمه گر آن را در تعهد خود نمی دانستند و بیمارستان ها آن را از مردم اخذ می کردند با اجرایی شدن این طرح، توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از محل یارانه ها تامین می شود.

وی اضافه کرد: داروخانه های بیمارستان ها موظف هستند دارو و لوازم پزشکی مورد نیاز بیماران را در اختیار آنان قرار دهند.

رییس سازمان غذا و دارو کشور تصریح کرد: ما در طرح جامع سلامت علاوه بر کاهش هزینه ها به دنبال آن هستیم تا با اعزام بیشتر پزشکان به مناطق محروم، با ارتقای امکانات هتلینگ بیمارستان ها و ماندگاری پزشکان در بیمارستان های مناطق محروم، خدمات مطلوب تری را به مردم ارائه دهیم .

دیناروند با بیان اینکه به جز برخی داروها که تعرفه آن 10 درصدی است دیگر داروها با تعرفه 30 درصد به بیماران ارائه می شود افزود: تجهیزاتی که برای استفاده بیمارستانی به کار می رود با تعرفه 10 درصدی به بیماران ارائه می شود.

وی اضافه کرد: بسیاری از لوازم پزشکی و دارویی که از قبل تحت پوشش کامل سازمان های بیمه گر قرار نگرفته بودند با کمک این طرح تحت پوشش قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: طبق برآوردهای صورت گرفته بین 55 تا 65 درصد هزینه های درمان از جیب مردم پرداخت می شود.

** چالش های موجود در طرح نظام سلامت مرتفع می شود

رییس سازمان غذا و دارو کشور درپاسخ به سوالی درخصوص اینکه چرا آزمایشهای بیماران در بیمارستان ها گرفته نمی شود تصریح کرد: هنوز برخی از بیمارستان های دولتی به علت اینکه تعرفه های بخش آزمایشگاهی واقعی نبوده بسیاری از خدمات آزمایشگاهی را در بیمارستان ها انجام نمی دهند و بیماران را برای انجام آزمایش به خارج از بیمارستان ارجاع می دهند ما نیز در پی رفع این معضلات هستیم ولی حل این مشکلات زمان بر است .

دیناروند افزود: جلسات مختلفی بین مسوولان وزارت بهداشت با روسای دانشگاه های علوم پزشکی استان تهران برای برطرف شدن مشکلات موجود و نارسایی های که در طرح سلامت وجود دارد برگزار می شود.

دکتر علی شهرامی معاون اجرایی معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: از زمان اجرای طرح جامع سلامت تاکنون تمامی بیماران بستری و افرادی که زایمان طبیعی کرده اند از مزایای برنامه تحول سلامت بهره مند شده اند.

وی افزود: با اجرایی شدن این طرح میزان پذیرش در بیمارستان های وابسته به وزارت بهداشت هفت درصد افزایش یافته است.

شهرامی با بیان اینکه هزینه های این طرح از محل هدفمندی یارانه ها تامین می شود تصریح کرد: اعتباری بالغ بر 68 هزار میلیارد ریال از سوی دولت به هشت بسته خدمتی طرح جامع سلامت تعلق گرفته است.

وی ادامه داد: اجرایی شدن طرح جامع سلامت 25 درصد از کل هزینه های بیماران بستری و 100 درصد از هزینه های زایمان طبیعی را کاسته است.

معاون اجرایی معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حفاظت مالی هموطنان در برابر هزینه های سلامت با محوریت اقشار آسیب پذیر، از طریق ساماندهی خدمات بیمارستانی و کاهش پرداخت سهم بیماران در بیمارستان های وابسته به وزارت بهداشت را از اهداف کلی این طرح برشمرد.

شهرامی افزود: در این راستا برای کاهش پرداخت هزینه های بستری افراد تحت پوشش سازمان های بیمه گر در بیمارستان های دولتی با فرانشیز 10 درصد و جلوگیری از ارجاع آنان برای خرید دارو، لوازم مصرفی پزشکی و خدمات تشخیصی درمانی به خارج از بیمارستان تلاش می شود.

وی افزود: دراین برنامه براساس زنجیره تامین خدمات باید تمام خدمات در بیمارستان ها به بیماران ارایه شود و طی آن از ارجاع بیماران برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی به خارج از بیمارستان جلوگیری شود اما این امر مستلزم گذر زمان و تهیه منابع لازم است که البته از آغاز این طرح تاکنون پیشرفت قابل توجهی داشته ایم.

** برنامه حمایت از بیماران صعب العلاج و خاص

معاون اجرایی معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: بسته ای با عنوان برنامه حفاظت مالی از بیماران صعب العلاج ،خاص و نیازمند در نظر گرفته شده است که این طرح از 15 خرداد ماه آغاز می شود.

شهرامی هدف ازاجرای این برنامه را ارتقاء ارایه خدمات به بیماران خاص و صعب العلاج مطابق با دستورالعمل های استاندارد و اجرای عدالت اجتماعی بهره مندی از خدمات درمانی عنوان کرد.

وی افزود: یکی از چالش های عمده نظام ارایه مراقبت های سلامت در کشور، محدود بودن دسترسی مردم در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته به خدمات و مراقبت های مورد نیاز است که موجب مراجعه غیرضروری مردم به مراکز درمانی شهرستان های بزرگ ترشده است که این امر علاوه بر شلوغ شدن مراکز درمانی رنج بیماران را به علت مسافت و هزینه های غیرمستقیم ناشی از درمان دو چندان کرده است.

شهرامی ادامه داد: با اجرای طرح جامع سلامت از ابتدای خرداد ماه سالجاری علاوه برعملیاتی نمودن مفاد قوانین برنامه پنجم توسعه کشور و قوانین بالادستی، ارتقاء کیفیت خدمات و مراقبت های سلامت به منظور افزایش دسترسی مردم در مناطق کمتر توسعه یافته کشور به این خدمات، ایجاد پوشش همگانی و کاهش سهم پرداخت از جیب مردم، تقویت سامانه جامع و همگانی سلامت و در نهایت بهبود نظام ارجاع، محقق خواهد شد.

**80 درصد افراد فاقد بیمه اقشار کم درآمد و بیکار هستند

همچنین رییس سازمان بیمه سلامت ایرانیان نیزدر این خصوص اظهار داشت: اقشارمختلفی از مردم در کشور تاکنون به دلایل مختلف تحت پوشش هیچگونه بیمه درمانی قرار نگرفته اند، این در حالیست که قانونگذار از سال 73 پوشش بیمه همگانی را اجباری کرده و دولت مکلف بوده در راستای تحقق نظام عادلانه و کاهش هزینه های پرداختی از جیب مردم بیمه را همگانی کند در حالی که تا کنون این امر اجرایی نشده است.

دکتر انوشیروان محسنی بندپی با بیان اینکه 80 درصد افراد فاقد بیمه، جزو اقشار کم درآمد و بیکار هستند و یا در حاشیه شهرها زندگی می کنند افزود: پرداخت هزینه درمان برای این افراد فلاکت بار است.

وی داشتن هویت ایرانی و نداشتن هرگونه دفترچه بیمه را پیش شرط صدور دفترچه بیمه برای افراد اعلام کرد.

گزارش از: راضیه زمانی دهکردی

تهرام/7364/1348

 

انتهای پیام /*
/ 0 نظر / 6 بازدید