مهر خدمتی صادقانه، سال ها روستاییان چهارمحال وبختیاری را گرم می کند

شهر کرد- درمیان رشته کوه های سر به فلک کشیده زاگرس مرکزی و در کناره رودخانه های خروشان عبوری ازدل صخره ها و دره های پوشیده از جنگل های بلوط، روستاهایی قرار گرفته اند که امروز به رغم سخت گذر بودن معابر دسترسی به آنها، ازنعمت گاز طبیعی برای گرما بخشیدن به خانه هایشان بهره می برند.

 

استان چهارمحال و بختیاری که به بام ایران شهرت یافته از آن استان هایی است که غبار محرومیتی تاریخی را بر چهره دارد، اما خدمات رسانی پس از انقلاب اسلامی به این منطقه محروم تا حدودی این غبار را از سیمای آن زدوده و در دوره فعالیت دولت نهم و دهم توسعه این استان شتاب بیشتری یافته است.

اکثر شهرستان های استان چهار محال بختیاری در زاگرس مرکزی و در مناطق کوهستانی قرار دارد و همین عامل باعث شده تا فصل سرد سال در این منطقه طولانی تر از دیگر فصول خود نمایی کند و از سوی دیگر خدمات رسانی به این مناطق سخت گذر به خصوص در مناطق روستایی با دشواری های زیادی همراه باشد.

سرمای هوا در بیش از شش ماه از سال در استان باعث شده تا در برخی مناطق سخت گذر روستایی مردم برای گرم کردن خانه ها از سوخت هایی مانند چوب درختان جنگلی یا فسیلی استفاده کنند که این امر تهدیدی برای این ذخایر طبیعی محسوب می شود.

در سال های اخیر، دولت اقدام چشمگیری را برای گازرسانی به این مناطق سخت گذر در چهار محال و بختیاری انجام داده که علاوه بر صیانت از منابع طبیعی و حفظ محیط زیست آسایش روستاییان را نیز هدف گذاری کرده است .

در نتیجه عبور خطوط گاز از مناطق کوهستانی و رسیدن به روستاهایی که دسترسی به این سوخت پاک زمانی برای آنها تنها یک خیال بود ، امروز در سخت ترین بارش های زمستانی نیز روستاییان دغدغه گرمایش خانواده خود را ندارند.

شهرستان کوهرنگ یکی از سردترین شهرستان های این استان و بلکه کشور بشمار می رود و بیشتر سال کوه های این شهرستان سفید پوش است و سرمای آن به شدت طاقت فرساست.

هنوز هم در این منطقه روستاهایی وجود دارد که گازرسانی به آن انجام نشده اما اقداماتی که تاکنون صورت گرفته نیز حاصل همتی بزرگ برای خدمتی ماندگار است.

ساکنان این روستاها که در سرچشمه زاینده رود قرار دارند، دل هاشان به پاکی آب این رود است و به حداقل امکانات قانع اند، تا به امروز با کمترین امکانات گرمایشی روزهای بسیار سردی را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشته و حالا که از نعمت گاز برخوردار شده یا قرار است به زودی بهره مند شوند، چنان ابراز خوشحالی می کنند که گویا جهانی را گرفته اند .

روستاییان شهرستان های اردل و لردگان نیز که قلبشان برای ایران اسلامی می تپد و دوستدار خادمان راستین ملت هستند، حسی مشابه روستاهای کوهرنگ را دارند و قدر نعمت گاز را به خوبی می دانند و مکرر خدا را شکر می کنند.

اینان قدردان زحمات افرادی هستند که با مشقت فراوان لوله های گاز را از دل کوه های سربه فلک کشیده، سنگ ها و رودخانه ها عبور داده اند و آنان را از نعمت گاز برخوردار ساخته اند.

گزارشگر ایرنا پای صحبت چند نفر از روستاییان شهرستان های کوهرنگ، اردل و لردگان که با تلاش دولت خدمتگزار از نعمت گاز طبیعی برخوردار شده اند نشسته و در گپ و گفتی حال و هوای این مناطق را جویا شده است که نتیجه آن در ادامه می آید.

ˈعلی رحیمیˈ ساکن روستای قنبرسینی از توابع شهرستان کوهرنگ است که به تازگی از نعمت گاز بهره مند شده ، او از مشکلاتی می گوید که در اثر نبود گاز بر او و خانواده اش تحمیل شده بود.

وی جمع آوری چوب و رفتن به مرکز شهرستان برای پر کردن کپسول های گاز، مشکلات بهداشتی، بروز بیماری هایی نظیر سردرد، سرگیجه و سوزش چشم در اثر گاز دی اکسید کربن ناشی از استفاده از وسایل گرمایشی هیزم سوز را از مهمترین مشکلات نبود گاز در روستایشان عنوان کرد.

ˈزهرا حبیبیˈ نیز که یکی از ساکنان روستای درکه شهرستان لردگان است همین مشکلات را که علی بیان کرد، از مهمترین معضلات دسترسی نداشتن به گاز طبیعی دانست.

وی تصریح کرد: چند سالی است که به علت گاز دی اکسید کربن و دودهای ناشی از وسایل گرمایشی هیزمی چشمانم دچار آلرژی شده است.

زهرا می گوید: به علت سردردهای مکرر و سوزش و قرمز شدن چشمانم به چشم پزشک مراجعه کردم بعد از معاینه متوجه شدم مشکلات چشمی و سردردهای مکرر من در اثرگاز دی اکسید کربن ناشی از استفاده از وسایل گرمایشی هیزمی به وجود آمده است.

ˈمریم حیدریˈ ساکن روستای ممسنی از توابع شهرستان اردل نیز در این باره اظهار داشت: به خاطر نبود گاز و سختی هایی که برای فراهم کردن آب گرم وجود داشت بیشتر اوقات مجبور به شستشوی لباس و ظروف با آب سرد بودم و همین امر باعث شد به بیماری روماتیسم مبتلا شوم .

وی افزود: قرار است به زودی ساکنان روستای ما نیز از نعمت گاز برخوردار شوند و من بسیار خوشحالم شاید با برخورداری گاز دردهای روماتیسمی من هم تسکین یابد.

رئیس شورای اسلامی شهرستان لردگان در گفت و گو با گزارشگر ایرنا در این خصوص گفت: اکثر روستاهای بالای 50 هزار نفر جمعیت این شهرستان از گاز طبیعی برخوردارند.

ˈعباسقلی بابامیریˈ گفت: خدمات بسیار ارزشمندی در دوره دولت های نهم و دهم به شهرستان لردگان ارائه شد که یکی از این خدمات گازرسانی به اکثر روستاهای سخت گذر این شهرستان است.

وی افزود: بیشتر روستائیان ساکن در روستاهای صعب العبور که گازرسانی نشده برای گرم گردن منازل از چوب درختان بلوط یا نفت استفاده می کردند.

بابامیری اذعان داشت: با گازرسانی به این روستاها علاوه بر حل شدن مشکلات گرمایشی و برطرف شدن مشکلات بهداشتی، منابع طبیعی موجود در منطقه نیز حفظ می شود.

رئیس شورای اسلامی شهرستان اردل نیز اظهار داشت: وجود رودخانه های متعدد در این شهرستان گازرسانی به برخی از روستاها را با مشکلات عدیده ای روبه رو ساخته است.

ˈافشین خلیلیˈ گفت: با وجود مشکلات موجود نظیر سخت گذر بودن مسیر و ورثه ای بودن اراضی کشاورزی و باغات، با تلاش شرکت گاز استان، فرمانداری و بخشداری شهرستان اردل اکثر ساکنان روستاهای این شهرستان از نعمت گاز طبیعی برخوردار شده اند.

وی افزود: پروژه گازرسانی به دیگر روستاهای این شهرستان نیز در دست اجراست و تا اوایل اردیبهشت ماه جاری تکمیل و به بهره برداری می رسد.

رئیس شورای اسلامی شهرستان کوهرنگ نیز اظهار داشت: دولت خدمتگذار در سال 87 شهر چلگرد مرکز شهرستان کوهرنگ را تحت پوشش خدمات شرکت گاز استان قرار داد.

ˈولی الله فرامرزیˈ گفت: در حال حاضر 90 درصد از ساکنان روستاهای بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ از نعمت گاز طبیعی بهره مند شده اند.

وی افزود: ساکنان شهرها و روستاهای این شهرستان قبل ازگازرسانی برای سوخت وسایل گرمایشی خود از نفت، هیزم و چوب درختان استفاده می کردند که این امر باعث از بین رفتن منابع طبیعی، پایین آمدن سطح بهداشت، کاهش سطح ایمنی و اتلاف سرمایه و منابع طبیعی می شد.

فرامرزی ادامه داد:اکنون ساکنان روستاهای بخش موگویی، دوآب صمصامی و بازفت با وجود بارش های فراوان برف و باران و سرمای طاقت فرسا از نعمت گاز طبیعی محروم هستند.

رئیس شورای اسلامی شهرستان کوهرنگ تصریح کرد: سوخت مورد نیاز برای وسایل گرمایشی ساکنان این روستاها از طریق هیزم، چوب درختان و نفت ذخیره شده در روستاها تامین می شود و سرمای شدید در شش ماه از سال باعث می شود تا نفت ذخیره شده جوابگوی نیاز ساکنان این روستاها نباشد.

فرامرزی تصریح کرد: امیدواریم با همکاری مسئولان ساکنان این روستاها نیز از نعمت گاز طبیعی بهره مند شوند.

مدیر عامل شرکت گاز چهار محال و بختیاری در گفت و گو با گزارشگر ایرنا اظهار داشت: هفت طرح گازرسانی برای تامین گاز طبیعی 15 روستای شهرستان های لردگان، اردل و کوهرنگ در قالب طرح مهر ماندگار در دستور کار قرار گرفته است.

ˈاسماعیل هیبتیانˈ افزود: از هفت طرح گازرسانی قرار گرفته در فهرست طرح های مهر ماندگار، تاکنون چهار طرح به بهره برداری رسیده و سه طرح دیگر در دست اجراست که این سه طرح نیز در اردیبهشت ماه سال جاری تکمیل و به بهره برداری می رسد.

وی افزود: گازرسانی به روستای قنبرسینی از توابع شهرستان کوهرنگ با اعتبار هزینه شده ای بالغ بر دو هزار میلیون ریال تکمیل و به بهره برداری رسید.

هیبتیان تصریح کرد: با بهره برداری از این طرح 70 خانوار از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند.

مدیر عامل شرکت گاز چهار محال و بختیاری گازرسانی به روستاهای شاه نجف و دره نامداری از توابع شهرستان لردگان را با اعتبار هزینه شده بالغ بر چهار هزار میلیون ریال از دیگر طرح های بهره برداری شده عنوان کرد.

وی افزود: با بهره برداری از این طرح 300 خانوار زیر پوشش خدمات شرکت گاز قرار گرفتند.

هیبتیان اذعان داشت: گازرسانی به روستاهای تنگ کلوره و روستاهای مجاور این روستا از توابع شهرستان لردگان نیز با 30 هزار میلیون ریال اعتبار تکمیل و به بهره برداری رسیده است.

وی افزود: با بهره برداری از این طرح نیز 600 خانوار از نعمت گاز طبیعی بهره مند شدند.

هیبتیان گازرسانی به روستاهای درکه، چاه گاه و جوب نساء از توابع شهرستان لردگان با اعتباری بالغ بر 20 هزار میلیون ریال را از دیگر پروژه های بهره برداری شده در این شهرستان برشمرد.

وی یادآور شد: گازرسانی به روستاهای سر چاه و شهرک دوازده امام از توابع شهرستان اردل با 9 میلیون ریال اعتبار تاکنون به پیشرفت فیزیکی 95 درصدی رسیده است.

هیبتیان اضافه کرد: با بهره برداری از این طرح 600 نفر زیر پوشش خدمات شرکت گاز قرار می گیرند.

مدیر عامل شرکت گاز چهار محال و بختیاری گازرسانی به روستاهای سرمو، چلو، ممسنی و لیراب از توابع شهرستان اردل با اعتبار هزینه شده بالغ بر 10 هزار میلیون ریال و 92 درصد پیشرفت فیزیکی را از دیگر پروژه های این شهرستان عنوان کرد.

هیبتیان افزود: برای اجرای این پروژه 14 هزار میلیون ریال اعتبار تخصیص یافته و با تکمیل و بهره برداری از این طرح 600 خانوار ساکن در این روستاها از نعمت گاز طبیعی بهره مند می شوند.

وی گفت:گازرسانی به روستاهای گرده پینه و شهرک غراب از توابع شهرستان اردل نیز با 22 هزار میلیون ریال اعتبار، تاکنون به پیشرفت فیزیکی 95 درصدی رسیده است.

هیبتیان تصریح کرد: برای اجرای این پروژه 26 هزار میلیون ریال اعتبار اختصاص یافته و با تکمیل و بهره برداری از این طرح 430 خانوار تحت پوشش خدمات شرکت گاز قرار می گیرند.

ˈ مجید مهدیانˈ رئیس برنامه ریزی و کنترل شرکت گاز چهار محال و بختیاری نیز چندی قبل گفته بود که طبق آمار سرشماری سال 90، از 774 روستای دارای سکنه این استان امکان گازرسانی به 450 روستا وجود دارد.

امروز از این میزان، 357 روستا معادل 75 درصد از خانوارهای روستایی استان چهار محال و بختیاری از نعمت گاز طبیعی برخوردار شده اند.

اگر چه گازرسانی به 25 روستای دیگر نیز در دست اجراست و 68 روستا باقیمانده نیز که امکان گازرسانی به آنها وجود دارد در برنامه های آتی دولتمردان قرار دارد اما همه برآوردهای اقتصادی و فنی نشان می دهد که اکنون گازرسانی به 324 روستای واقع شده در مناطق سخت گذر استان چهار محال و بختیاری به علت هزینه سنگین و دشواری فنی امکان پذیر نیست.

اما این دشواری ها، موانعی نیستند که بتوانند در برابر تصمیم خادمان ملت برای ارایه خدمت سد ایجاد کنند و بدون شک در آینده ای نه چندان دور مهر خدمتی صادقانه تمام خانه های روستاییان چهار محال و بختیاری را گرم می کند.ک/4

گزارش از راضیه زمانی دهکردی

/ 0 نظر / 5 بازدید